Fot. cathopic/Renan Soiz

Bp Mirosław Milewski: kapelan pełni w szpitalu ogromną rolę

Kapelan pełni w szpitalu ogromną rolę. Medycyna i religia wspólnie starają się pomagać osamotnionemu w swej chorobie człowiekowi – powiedział bp Mirosław Milewski w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. M. Kacprzaka w Płocku. W święto św. Łukasza, patrona Służby Zdrowia, modlił się w kaplicy szpitalnej z pracownikami tej placówki.

Bp Mirosław Milewski w homilii zaznaczył, że ewangelista Łukasz lubi opisywać uzdrowienia dokonywane przez Jezusa. Zwraca uwagę na to, że czyny Jezusa mają charakter nadnaturalny – jest On Najwyższym Lekarzem, uzdrawia ciało, ale przede wszystkim duszę człowieka.

– Wasza praca często odbywa się w dramatycznych okolicznościach i ekstremalnie trudnych warunkach. To swego rodzaju „walka o ogień”. Środki społecznego często tę pracę pokazują, dzięki temu my – medyczni laicy mamy świadomość waszych umiejętności i kwalifikacji. Ratujecie życie ludzkie w sytuacjach, które wydają się być z góry skazane na porażkę. Podziwiamy was za to. Dziękujemy, że staracie się zajmować osobą, a nie „przypadkiem” – powiedział biskup pomocniczy.

>>> Urodzony o świcie. Kim był św. Łukasz Ewangelista? 

Stwierdził, że każdy pracownik szpitala, przychodni, ZOL-u czy DPS-u wie, że choremu trzeba się poświęcić. Trzeba okazać miłosierdzie, by dotrzeć do człowieka doświadczonego fizycznym bólem. Wiedza czy kompetencje tu nie wystarczają, bo człowiek chory potrzebuje mentalnej bliskości medycznego personelu.

Fot. flickr/episkopat news

– Medycyna z roku na rok wchodzi na coraz wyższy „level”, ale bez względu na progres tej dziedziny, jedno od czasów św. Łukasza się nie zmieniło: razem z chorym ciałem trzeba też leczyć duszę. Jesteśmy jak system naczyń połączonych. Każde schorzenie fizyczne kładzie się cieniem na to, co przeżywa człowiek w swoim wnętrzu, w sercu i w duszy. Stąd ogromna rola kapelana w szpitalu. Medycyna i religia wspólnie starają się pomagać osamotnionemu w swej chorobie człowiekowi – głosił duchowny.

Bp Milewski zaakcentował ponadto, że całościowe zdrowie ciała i duszy zapewni jedynie Jezus Chrystus – Najwyższy Lekarz, w swoich sakramentach, a zwłaszcza w sakramencie pokuty i pojednania. Tylko On „może nas wyleczyć, może odpuścić grzechy. Jezus w tym celu przyszedł i za to oddał życie” – powtórzył za papieżem Franciszkiem.

>>> Bp Mirosław Milewski: potrzeba modlitwy, aby młodzież zamiast pustki wybierała Boga

W szpitalnej kaplicy pw. św. Ojca Pio modlili się jego pracownicy oraz osoby chore. Obecny był też Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. M. Kacprzaka na płockich Winiarach.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku rozpoczął działalność w 1973 roku – w tym roku świętował pół wieku działalności. Patronem szpitala został płocczanin prof. Marcin Kacprzak, wybitny polski higienista, rektor Akademii Medycznej w Warszawie. W 1986 r. w szpitalu powstała kaplica, nosi wezwanie św. Ojca Pio. Od 1998 r. szpital funkcjonuje jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W 2010 r. ukończono rozbudowę placówki. W nowym budynku zlokalizowane zostały oddziały: Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym, Nefrologiczny z Ośrodkiem Dializ, Dziecięcy, Onkologiczny, a także Apteka Szpitalna i Zakład Bakteriologii. Zostały one wyposażone w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. W latach 2010-2012 odbyła się modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Szpital posiada lądowisko sanitarne. Niebawem ma rozpocząć działalność Centrum Onkologii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze