fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi

Bp Piotrowski do kapłanów: potrzeba nam odważnej podróży w głąb samych siebie

Potrzeba nam odważnej podróży w głąb samych siebie, aby zobaczyć, na ile w nas obecny jest Jezus Chrystus, który dzięki mnie może docierać do świata – mówił wczoraj bp Jan Piotrowski w kieleckiej bazylice, przewodnicząc Mszy św. w Dniu Kapłańskim.

Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy, bp Marian Florczyk i bp Andrzej Kaleta oraz gość z Opola – bp Waldemar Musioł, który także wygłosił konferencję, skierowaną do licznie zebranych księży z całej diecezji kieleckiej.  

W homilii bp Piotrowski mówił o wielkim darze, jakim jest Eucharystia oraz o jej miejscu w życiu każdego kapłana, przypomniał także, że dzięki śp. bp. Kazimierzowi Ryczanowi święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, jest od lat świętem kapłanów diecezji kieleckiej.

– Uważnie wpatrujmy się w Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana i obyśmy tak jak On pokornie wypełniali swoją misję, która ma swoją dynamikę ewangelizacyjną w otrzymanym od Chrystusa darze i tajemnicy – mówił bp Piotrowski. – Tak się stanie, jeśli zrozumiemy, że w tym darze nie ma nic mojego, ale wszystko jest łaską. A łaska ta nosi w sobie gwarancje i obietnice samego Chrystusa – dodał.

– Niezależnie od lat naszej kapłańskiej posługi potrzeba nam odważnej podróży w głąb samych siebie, aby zobaczyć, na ile w nas obecny jest Jezus Chrystus, który dzięki mnie może docierać do współczesnego świata. Każdy kapłan to dom życia wewnętrznego i mieszkanie Ducha Świętego, jak pisał św. Paweł Apostoł – podkreślał biskup kielecki. –  To właśnie tam można odnaleźć piękno przyjacielskiej relacji z Panem Bogiem, ale także swoje grzechy, ograniczenia, niedoskonałości, które tylko Bóg leczy swoim miłosierdziem  – zaznaczył.

Przestrzegał kapłanów przed różnymi pułapkami, przed „degradacją”, która może ich dotyczyć, gdy kapłanowi „zabraknie wrażliwości i bierze na siebie to wszystko, co zbyteczne i światowe i nieewangeliczne, kiedy ofiarowanego sobie daru nie odświeża modlitwą, sakramentem pokuty, medytacją Słowa Bożego, adoracją Najświętszego Sakramentu, brakiem życia we wspólnocie i brakiem wrażliwości na potrzeby bliźnich”.

>>> Kościół w Polsce będzie miał w tym roku 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Zaznaczył także, że „Bóg nie zrywa z nami przymierza, ale zawsze je odnawia”, podkreślał ważność zjednoczenia się z Chrystusem w Eucharystii oraz potrzebę miłości w świecie.

– My nie jesteśmy tragarzami ani sługami kogokolwiek, ale niesiemy Chrystusa, który nas posłał. Z tego powinna się rodzić nasza odwaga wiary – mówił biskup Piotrowski.

I zachęcał: – Od dziś inaczej popatrzmy na Mszę św., wyzbywajmy się złych przyzwyczajeń księgowych (…). Obyśmy mogli powiedzieć: kocham Kościół katolicki, a w nim Eucharystię – zakończył biskup kielecki. 

Na całodzienne spotkanie kapłańskie złożyła się m.in. tzw. godzina przedpołudniowa, konferencja pt. „Kapłan we wspólnocie Kościoła”, którą wygłosił biskup pomocniczy z Opola, bp Waldemar Musioł, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość spowiedzi i wspólny kapłański posiłek.

Zwyczajem Dnia Kapłańskiego w diecezji kieleckiej jest złożenie daru od prezbiterów – w tym roku zebrane ofiary zostaną przeznaczone na doposażenie kaplicy w Domu św. Jana Pawła II w Pietraszkach oraz Fundusz Stypendialny im. Biskupa Czesława Kaczmarka, wspomagający zdolną młodzież.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze