Bp Piotrowski: Matka Boża Szkaplerzna z Daleszyc wyprasza potrzebne łaski
„Matka Boża Szkaplerzna z Daleszyc wyprasza u swojego Syna wszystkim wiernym naszej diecezji potrzebne łaski” – pisze w komunikacie biskup kielecki Jan Piotrowski, zapraszając na koronację słynącego łaskami wizerunku, która odbędzie się w sobotę 17 lipca w kościele św. Michała Archanioła w Daleszycach. Wizerunek ukoronuje papieskimi koronami kard. Stanisław Dziwisz, podczas Mszy św. o godz. 11.
Bp Jan Piotrowski zaprasza na to wydarzenie w specjalnym komunikacie, pisząc m.in.: „Wraz z Księdzem Kanonikiem Tadeuszem Cudzikiem, Proboszczem Parafii w Daleszycach, serdecznie zapraszamy na uroczyste nałożenie koron papieskich na skronie Jezusa i Maryi na słynącym łaskami wizerunku, który otoczony jest wielowiekową czcią wiernych”.
Koronacja obrazu Matki Bożej Daleszyckiej wpisuje się w jubileusz 800 lat istnienia parafii Daleszyce.
Ok. 1220 r. bp krakowski Iwo Odrowąż wybudował kościół w Daleszycach. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się w ubiegłym roku i obfitowały inicjatywy o charakterze religijnym, kulturalnym, materialnym – w zabytkowym kościele wykonano prace związane renowacją elementów wystroju oraz remontowe. Odbył się również konkurs plastyczny dotyczący ikony Matki Bożej Daleszyckiej. Wydano także specjalne medaliki z Jej wizerunkiem.
17 lipca w dniu uroczystości grupy pielgrzymkowe spotkają się na daleszyckim rynku, gdzie zostanie przybliżona historia koronowanego obrazu. Wieczorem o godz. 19. zaplanowano – także na rynku – koncert ze śpiewem pieśni ku czci Matki Bożej w wykonaniu chórów lokalnych oraz Kół Gospodyń Wiejskich. Spektakl taneczno-muzyczny zaprezentuje grupa dzieci i młodzieży „Kryształki i Przyjaciele”. Po niej z koncertem uwielbieniowym wystąpi zespół „ToON”, przygotowujący co roku uwielbienie w Kielcach.
Starania o koronację obrazu MB Daleszyckiej rozpoczęły się z inicjatywy powołanej komisji, z proboszczem parafii ks. Tadeuszem Cudzikiem i innymi kapłanami.
Obraz cudami słynący
Obraz Matki Bożej Szkaplerznej z ołtarza głównego datowany jest na XVI wiek lub XVII wiek (różnie datację określają różne źródła). Namalowany jest w typie bizantyjskim „Eleusa” przez nieznanego autora. Matka Boża trzyma w ramionach Jezusa, a w dłoni kwiat. Obraz uznano za słynący łaskami 5 lipca 1782 r. w czasie wizytacji kanonicznej. Dawniej przyozdobiony był srebrną suknią z koronami i berłem. Źródła poświadczają wielkie nabożeństwo mieszkańców do Matki Bożej Szkaplerznej, której opieki i orędownictwa wzywali w różnych momentach. Ten kult jest żywy do dziś. Świadczą o tym liczne wota, świadectwa otrzymanych łask przez wstawiennictwo Matki Bożej oraz sprawowane nabożeństwa. Stały się podstawą prośby, jaką bp Jan Piotrowski wystosował do Papieża Franciszka, prosząc o pozwolenie na koronację.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |