Fot. arch. Mariusz Maciak

Trzecia pielgrzymka śladami cadyków

W niedzielę 27 czerwca 2021 roku odbyła się pod honorowym patronatem bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem III pielgrzymka śladami cadyków. Pielgrzymka rozpoczęła się w Warszawie Eucharystią o godz. 9.00 (dla katolickich uczestników i chętnych) w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza Sióstr Benedyktynek Sakramentek w Warszawie (Rynek Nowego Miasta 2).

Warszawa – Przysucha

Udając się do Przysuchy, uczestnicy zwiedzili synagogę z 1777 r., a wewnątrz zaintonowali kilka pieśni synagogalnych. Następne udali się na cmentarz, gdzie został pochowany cadyk Jehudi HaKojdesz (1766-1813), ukochany uczeń Widzącego z Lublina, który odłączył się od niego, szukając własnej drogi. Wysłuchali też opowieści o Symsze Binemie (1765-1827), cadyku od którego początek biorą takie ośrodki jak Kock, Gur, Warka, Aleksandrów.
>>>Dialog z judaizmem prowadzony przez Kościół w Polsce


Fot. arch Mariusz Maciak

Kozienice

Następnie udali się na żydowski cmentarz w Kozienicach, na którym znajduje się ohel Wielkiego Magida Isruela Hopsteina, przyjaciela Widzącego z Lublina, współuczestnika w kosmicznej świętej wojnie mającej na celu przekształcenie wojen napoleońskich w wojnę Goga i Magoga i doprowadzenie do czasów mesjańskich; mistyka, kaznodziei, doradcy m. in. księcia Adama Czartoryskiego. Uczestnicy zapoznali się z fragmentami ich rozmów oraz naukami Magida oraz zaśpiewali jego słynną pieśń „Jawo”.
>>>Przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem: powstańcy z getta to symbol walki o wolność

Fot. arch. Mariusz Maciak

Góra Kalwaria

Następnie udali się do domu i synagogi cadyków Gur, zwiedzając obiekty, śpiewając pieśni i słuchając opowieści chasydzkich. Dynastia Gur przed drugą wojną była najliczniejszą grupą chasydzką w Polsce. Była niesamowicie wpływową elitą (posłowie na sejm, działacze społeczni, przemysłowcy, rabini miast, prezesi gmin…).

Uczestnicy zwiedzili też cmentarz z ohelem Rabiego Icchaka Meira Rotenberga,  pierwszego rebego dynastii, ucznia Magida z Kozienic, Symchy Bunama i Mendla z Kocka oraz  z ohelem rabiego Judy Ari Lajba Altera, trzeciego  rebego dynastii, autora wielkiego dzieła „Sfat Emes” (Usta prawdy).

W tajniki duchowości chasydzkiej i nauk cadyków wprowadzał uczestników Symcha Keller, były rabin Łodzi, chasydzki nauczyciel duchowy, kantor i muzyk. W trzeciej wędrówce śladami cadyków uczestniczyło prawie 50 osób, w większości chrześcijan, ale też kilkoro żydów i muzułmanów. W pielgrzymce uczestniczył też ks. Andrzej Tulej, delegat Archidiecezji Warszawskiej do spraw dialogu z judaizmem, ekumenizmu i kontaktów religijnych, który celebrował mszę świętą w języku łacińskim na początku wędrówki śladami cadyków oraz Mariusz Maciak, główny organizator pielgrzymki.

Fot. arch. Mariusz Maciak

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze