Bp Ryś: pielgrzymka to żywy kościół
„Kościół na pielgrzymce jest bliżej siebie samego. Bliżej tego, że jest wspólnotą sióstr i braci, gdzie podstawowa godność wszystkich jest równa” – powiedział w krótkiej rozmowie z biskup Grzegorz Ryś, który już po raz 24. przewodzi na Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej grupie 6 wspólnoty śródmiejskiej.
Zapytany o realizację powołania kapłańskiego podczas pielgrzymowania bp Ryś wskazał, że realizuje się ono wtedy w pełni. „Na pielgrzymce są ludzie, którzy czegoś szukają, schodzą się, by być Kościołem i bardzo potrzebują kapłana, który przepowiada im Słowo, chce ich słuchać i spowiadać w niesztampowy sposób” – stwierdził. Hierarcha wskazał, że pątnicy nieraz potrafią czekać kilka dni, by skorzystać z sakramentu pokuty i widać, że bardzo poważnie i bez pośpiechu przeżywają Eucharystię. „Kapłani powinni zobaczyć, że pielgrzymka to piękne doświadczenie Kościoła. Nieraz powtarzam braciom kapłanom, że zamiast mówić, że w kościołach nie ma ludzi powinni zobaczyć, że są takie miejsca, gdzie oni czekają na księdza – i wystarczy przyjść i im służyć” – powiedział.
Dodał, że kapłana w wielu miejscach mogą zastąpić inni – przy głoszeniu słowa diakoni, przy prowadzeniu modlitwy siostry zakonne. „Ale w rozgrzeszeniu i konsekracji chleba na ołtarzu nikt księdza nie zastąpi” – mówił. Jak ocenił bp Ryś, pielgrzymka to przestrzeń, gdzie Kościół jest bliżej siebie samego i gdzie podstawowa godność wszystkich jest równa. „Nogi obcierają wszystkich, a kręgosłupy bolą każdego. Nie ma tu miejsca na dystans i koturnowe noszenie się, o które łatwo jest w parafiach. Tam łatwo odgrodzić się od ludzi systemem alarmowym i bramką z napisem 'zły pies’. Tu jesteśmy ciągle razem i nie ma momentu na dystans” – wskazał.
Przekonywał także, że pielgrzymka uczy wiary poprzez Słowo Chrystusa, który jest najważniejszym przewodnikiem tych rekolekcji w drodze. „Uczy też prostoty życia i relacji między ludźmi, które się objawiają na przykład w tym, że ktoś drugiemu ustąpi miejsca przy umywalce. To wszystko jednak musi być zawieszone na doświadczeniu Pana Jezusa i wtedy nie jest tylko moralizowaniem, ale jest prawdziwe” – zaznaczył. Biskup przyznał, że dla niego pielgrzymowanie jest niezwykłym odkrywaniem Kościoła. „Grupa, której przewodzę nie ma charakteru stanowego. Są tutaj wszyscy – począwszy od młodszych i starszych. Są ludzie z całej Polski. Bardzo buduje dostrzeganie na tej kilkudniowej trasie jak ludzie, którzy się nie znają, przekształcają się we wspólnotę i docierają się między sobą ze swoją wrażliwością np. na modlitwie. To wyjątkowe piękne doświadczenie Kościoła w mikroskali” – powiedział na zakończenie rozmowy.
Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI https:// ekai.pl/pielgrzymki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |