bo Wiesław Śmigiel

Bp Śmigiel, fot. YouTube

Bp Śmigiel: kard. Wyszyński uczył systematycznej pracy na rzecz małżeństw i rodzin

Bł. kard. Wyszyński uczył, że najważniejsza jest systematyczna praca na rzecz małżeństw i rodzin w diecezjach i parafiach – powiedział przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Śmigiel.

Od 25 do 26 września 2021 r. odbędzie się 37. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. W tym roku będzie przebiegała pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”.

– Będzie to czas wzmocnienia polskich rodzin, zwrócenia uwagi na piękno powołania małżeńskiego oraz wsparcia w przezwyciężeniu pojawiających się zagrożeń – powiedział bp Śmigiel.

Program pielgrzymki

W programie dwudniowego spotkania przewidziano m.in. wykład „Miłość cierpliwa jest, czyli o małżeńskich potrzebach”, który wygłoszą Monika i Marcin Gomułkowie, rodzice trojga dzieci, przedsiębiorcy i ewangelizatorzy, członkowie Rady Duszpasterskiej Diecezji Toruńskiej. Na temat „Rok Rodziny Amoris Laetitia” głos zabierze dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP ks. Przemysław Drąg, a kwestie wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych poruszy ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

Centralnym punktem będzie w niedzielę msza św. o godz. 11.00 na szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem ordynariusza archidiecezji łódzkiej abp. Grzegorza Rysia. W trakcie liturgii małżonkowie odnowią swoje przyrzeczenia, a nowi doradcy życia rodzinnego złożą ślubowanie. Eucharystię zwieńczy zawierzenie małżeństw i rodzin Matce Bożej Królowej Polski.

>>> Kształt Kościoła zależy od kondycji rodziny

Fot. unsplash.com

W ocenie bp. Śmigla istotny jest wymiar formacyjny pielgrzymki. – bł. kard. Stefan Wyszyński uczy nas, że ważne są akcje i wydarzenia duszpasterskie, ale najważniejsza jest systematyczna praca u podstaw, a więc zaangażowania na rzecz małżeństw i rodzin w diecezjach i parafiach – powiedział przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Podkreślił, że „całe duszpasterstwo w Kościele powinno być rozumiane i sprawowane w kluczu rodzinnym”. „Trudno bowiem zajmować się dziećmi, młodzieżą czy ludźmi starszymi w oderwaniu od rodziny” – zauważył bp Śmigiel.

Wskazał, że „w panującej obecnie kulturze tymczasowości priorytetem duszpasterstwa rodzin jest coraz trudniejsze przygotowanie młodych ludzi do małżeństwa i życia w rodzinie”. „Zadaniem i jednocześnie wyzwaniem jest również towarzyszenie małżonkom i rodzinie na różnych etapach jej życia, a przede wszystkim pomoc w pokonywaniu trudności i umacnianiu małżeństwa” – ocenił hierarcha.

>>> Bp Śmigiel: nie może być wolności od norm, zasad oraz tradycji

Podkreślił, że „troski i integracji z parafią wymagają związki, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie dojrzały do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, a chcą budować codzienność na fundamencie wiary oraz pragną odnaleźć swoje miejsce w Kościele”.

„Ważne, by wśród zamętu poglądów, idei i stylów życia, przekazać nowemu pokoleniu wiarę w Boga, zaufanie do Kościoła i nadzieję życia wiecznego” – powiedział bp Śmigiel.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze