fot. unsplash

Kształt Kościoła zależy od kondycji rodziny

Rodzina i duszpasterstwo rodzin była w sobotę jednym z tematów 389. zebrania plenarnego Episkopatu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny, przypomniał, że „kształt Kościoła obecnie i na przyszłość zależy od kondycji rodziny”.

Poinformował o ogólnopolskiej pielgrzymce rodzin, jaka odbędzie się 28 i 29 września na Jasnej Górze. Głównej mszy przewodniczyć będzie i wygłosi homilię abp Grzegorz Ryś. Towarzyszyć jej będzie zaprzysiężenie nowych doradczyń i doradców życia rodzinnego.Bp Śmigiel przypomniał, że obecnie w Kościele obchodzony jest Rok Amoris Laetitia, poświęcony rodzinie, skoncentrowany na trosce o rodzinę i na duszpasterskim towarzyszeniu rodzinie. – W diecezjach i parafiach staramy się inspirować treściami adhortacji „Amoris laetitia”, która jest jednym z najważniejszych dokumentów poświęconym rodzinie – podkreślił bp Śmigiel, dodając, że „istotne jest, aby adhortację tę czytać nie tylko w kontekście sytuacji nieregularnych, ale skupić się na ukazanej tam drodze do budowania chrześcijańskiej rodziny, jako środowiska miłości, wzajemnego wsparcia i bezpieczeństwa, które promieniuje wiarą”. Wyjaśnił, że jest to encyklika mówiąca o „radości w miłości, przeżywanej w rodzinie” i a sensem Roku Amoris Laetitia, jest odkrycie tej ważnej prawdy oraz pomoc rodzinom w jej realizacji.

>>> Ks. Drąg do biskupów: niech parafia stanie się miejscem przyjaznym rodzinie

fot. unsplash

Wyjaśnił, że biskupom zgromadzonym na zebraniu plenarnym chodzi nie o diagnozę problemów jakie ma rodzina, gdyż ta diagnoza jest dość dobrze opracowana przez różne ośrodki badawcze, wskazujące na poważny kryzys, ale „chodzi nam bardziej o dobre impulsy dla duszpasterstwa rodzin”. W tym kontekście przypomniał, że w Rzymie odbywa się obecnie forum duszpasterzy rodzin i przedstawicieli rodzin, które zostało zorganizowane przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, gdzie papież przypomniał, że pandemia po raz kolejny ukazała wartość rodziny, gdyż ukazała, że jest ona podstawowym środowiskiem przekazu wiary, czyli Kościołem domowym. Zaapelował także, by po pandemii zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby rodziny umacniać i im towarzyszyć. Zachęcił też duszpasterzy, aby do pracy z rodzinami angażować same rodziny. Bp Śmigiel podkreślił, że papieska opinia o potrzebie angażowania nie tylko kapłanów, ale także rodzin do prowadzenia duszpasterstwa rodzin, jest bardzo istotna. Wynika także z racji teologicznych, gdyż sakrament święceń kapłańskich jak i małżeństwo chrześcijańskie mają duże znaczenia dla budowania Kościoła, rozumianego jako rodzina rodzin.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze