Bp Śmigiel: małżeństwo i rodzina to istota duszpasterstwa
Serię piątkowych konferencji na kongresie otworzył bp Wiesław Śmigiel. Ordynariusz toruński podkreślił, że rodzina jest w centrum nauczania i życia Kościoła. – Żaden program duszpasterstwa organicznego nie może nigdy, na żadnym poziomie, pomijać duszpasterstwa rodzin. Całe duszpasterstwo powinno być rozumiane i realizowane w kluczu rodziny – mówił bp Śmigiel i apelował, aby powrócić do wizji duszpasterstwa miłości pasterskiej. – Trzeba pokochać małżeństwo i rodzinę – to jest istota – podsumował przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.
>>>Prymas: trzeba otwarcia serca na ogień Ducha Świętego
Doświadczeniem życia i ewangelizacji we Wspólnocie Chemin Neuf podzielili się Damien i Isabelle Hanus. Małżonkowie zauważyli, że posługa – najpierw w parafii, a później w ramach wspólnoty – była dla nich ważna, bo mogli nieść Ewangelię razem. To dawało im wiele radości i pomagało bardziej kochać się w małżeństwie. Damien i Isabelle zwrócili uwagę m.in. na błogosławieństwo jakim – zarówno w małżeństwie, jak i każdej innej wspólnocie – jest różnorodność charakterów i charyzmatów. – Muszę przyjąć tę różnicę jako szansę, a nie przeszkodę. Różnica to jest dobra nowina. Trzeba szukać różnorodności – zachęcali małżonkowie.
>>>Beatyfikacja rodziców Jana Pawła II. Czy proces ruszy w 100-lecie jego narodzin?
O. Ksawery Knotz w swojej konferencji mówił o obecności Chrystusa w małżeństwie jako sakramencie. – Kiedy małżonkowie głoszą kerygmat, to objawia się on wtedy, kiedy mówią razem, ponieważ sakrament małżeństwa objawia się w znaku męża i żony – przez ten znak, w całkiem nowy sposób, objawia się i działa Chrystus – mówił zakonnik podkreślając, że miłość Boża jest obecna w ludzkiej miłości nie tylko w sferze wolitywnej, ale także w bliskości i intymności fizycznej.
Wyniki badań nad młodzieżą maturalną i rodzicami dzieci pierwszokomunijnych w archidiecezji łódzkiej przedstawiła prof. Kaja Kaźmierska. Dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego zwróciła uwagę, że rodzina jest wartością stawianą na pierwszym miejscu przez respondentów we wszystkich badaniach socjologicznych w Polsce. Zdecydowanie dalej znalazły się natomiast małżeństwo czy wiara. Prof. Kaźmierska zauważyła, że w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo.
W homilii podczas kongresowej mszy św. abp Grzegorz Ryś, odwołując się do adhortacji Amoris Laetitia, zwrócił uwagę, że papież Franciszek moment, w którym nie będzie cierpienia i trudu w małżeństwie i rodzinie widzi w punkcie dojścia. – Ale teraz jesteśmy w drodze, i w tej drodze wszyscy – jedni mniej, drudzy bardziej – jesteśmy w stanie jakiegoś kryzysu, napięcia – zauważył abp Ryś wskazując na rozziew między tym, jak chcielibyśmy żyć, a jak żyjemy.
>>>Abp Ryś: małżeństwo i rodzina to szansa, a nie problem
Popołudniu uczestnicy kongresu wzięli udział w szeregu warsztatów przygotowanych przez organizatorów. Ostatnią piątkową sesję stanowił wieczór pojednania z modlitwą wstawienniczą i spowiedzią.
V Kongres Nowej Ewangelizacji odbywa się od 24 do 27 października w Gnieźnie pod hasłem „Radość Miłości”. Kongres organizowany przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji jest poświęcony rodzinie, a jego hasło odwołuje się do adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |