Kadr z klipu. fot. youtube.com

Bp Suchodolski: ŚDM mają być czasem troski całego Kościoła o najmłodsze pokolenie

W tym roku obchody 37. ŚDM odbędą się w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W wielu diecezjach świętowanie rozpocznie się już w sobotę. Powinien to być czas spojrzenia i zatroskania całego Kościoła o najmłodsze pokolenie. Duszpasterstwo młodzieży nie może być, bowiem swego rodzaju hobby jednego księdza – powiedział bp Grzegorz Suchodolski.

W tym roku 37. Światowe Dni Młodzieży będą przeżywane pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). \ Pomysłodawcą ŚDM był papież Jana Paweł II. Na pierwsze ŚDM zaprosił on młodych w 1986 roku, ale już w latach 1984 i 1985 odbyły się w Rzymie z inicjatywy Jana Pawła II dwa międzynarodowe spotkania młodych, zorganizowane odpowiednio z okazji Świętego Roku Odkupienia (1984) oraz Międzynarodowego Roku Młodzieży (1985). Zgodnie z założeniami papieża, ŚDM miały mieć podwójny wymiar – co dwa lub trzy lata międzynarodowy, w miejscu zapowiedzianym przez Ojca Świętego, a co roku charakter lokalny, chodziło bowiem, aby było to święto młodych żyjących w Kościele diecezjalnym” – powiedział PAP bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP. ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

fot. cathopic.com

>>> Julia pisze ikony od 14. roku życia. Nie przeszkodziła jej nawet choroba [REPORTAŻ]

Znak miłości

Do 2020 r. Światowe Dnia Młodzieży w diecezjach obchodzone były w Niedzielę Palmową jako pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. „Jan Paweł II chciał wprowadzić młodych w głębsze przeżywanie misterium Paschalnego, czyli pokazać im Jezusa Chrystusa w tajemnicy jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Wyrazem tego jest krzyż ŚDM, na którym wyryte są słowa +Nieście ten krzyż, na cały świat, jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Jezusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie+” – zwrócił uwagę bp Suchodolski.

Papież Franciszek zdecydował, że od 2021 r. Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym będę obchodzone w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym roku przypada ona 20 listopada. To jeden z elementów przygotowania do kolejnego spotkania młodych z całego świata, które zaplanowano w 2023 r. w Lizbonie.

„Teologicznie nic się nie zmieniło, bo cały czas chodzi o to samo, żeby obwołać Jezusa Chrystusa Królem. Ta uroczystość wpisuje się w doświadczenie tego, co jest głównym punktem ŚDM” – powiedział PAP bp Suchodolski.

Symbole Światowych Dni Młodzieży. Zdjęcie archiwalne. Fot. youtube.com

Dla młodych

Wyjaśnił, że przeniesienie było podyktowane przede wszystkim względami duszpasterskimi. „Bardzo wiele diecezji zgłaszało trudność organizowania ŚDM przed Wielkim Tygodniem z uwagi na zaangażowanie młodych np. w czytanie męki Pańskiej w parafiach z podziałem na role” – powiedział duchowny.

Zaznaczył, że „tego dnia cały Kościół powinien zwrócić uwagę na młodzież”. „Zanim poprosimy, żeby młodzi zwrócili uwagę na Jezusa Chrystusa i propozycje formacyjne, które są dla nich w parafiach, to ŚDM mają być wyrazem zainteresowania całego Kościoła najmłodszym pokoleniem” – powiedział bp Suchodolski.

Podkreślił, że „duszpasterstwo młodzieży nie może być swego rodzaju hobby jednego księdza, pasjonata w tej dziedzinie, który jest gotowy oddać swój czas, serce, a często również i fundusze oraz pomysły ludziom młodym”. „Duszpasterstwo młodzieży jest dziełem całego Kościoła. Nawet tam, gdzie nie organizuje się tego typu obchodów, to jednak ważne, aby w modlitwie wiernych czy słowie wstępnym w czasie mszy św. zachęcić wszystkich zgromadzonych do troski o młodych i zaprosić do modlitwy za nich” – zaznaczył biskup.

Wiele diecezji w Polsce świętowanie rozpoczyna już w sobotę. W programie będą koncerty, świadectwa, konferencje i wspólna modlitwa.

>>> Rodzina na świecie. Różne drogi rodziny [MISYJNE DROGI]

Dni młodzieży w diecezjach

W archidiecezji krakowskiej obchody ŚDM odbędą również w sobotę 19 listopada. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie konferencją ks. ks. Sebastian Picura. Następnie młodzież przejdzie do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie ks. Kamil Kuchejda, duszpasterz młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej przybliży zebranym tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Po tzw. Godzinie Miłosierdzia młodzież w pochodzie przeniesie symbole Światowych Dni Młodzieży do sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie będzie msza św. oraz uwielbienie prowadzonym przez zespół Sezon na Czereśnie.

W niedzielę młodzież zgromadzi się w katedrze na Wawelu, gdzie o godz. 10.00 mszy św. będzie przewodniczył abp. Marek Jędraszewski. Podczas liturgii swoje przyrzeczenie złożą nowi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W archidiecezji katowickiej obchody 37. Światowych Dni Młodzieży rozpoczną się 19 listopada br. O godz. 12.00 w dwóch miejscach. W kościele Mariackim młodzież wysłucha konferencji nt. chrześcijańskiego powołania i pozna świadectwa kleryka WŚSD, siostry zakonnej oraz młodego małżeństwa. Natomiast w kościele pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła konferencję wygłosi ks. Łukasza Stawarza, dyrektora archidiecezjalnej Caritas. Młodzież zapozna się m.in. z praktycznymi drogami realizacji ofiarnej miłości bliźniego. Następnie z obu kościołów młodzi wyruszą w pielgrzymce do katedry, gdzie zaplanowana jest o godz. 14.00 msza św. pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca – poinformował rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Tomasz Wojtal.

W archidiecezji lubelskiej obchody ŚDM odbędą się w niedzielę 20 listopada w auli Caritas. W programie, który rozpocznie się o godz. 13.00 będzie m.in. konferencja bp. Adama Baba „W drodze ku nowemu celowi…”, który przybliży młodym papieskie orędzie na ŚDM. Następnie Azariasz Hess OFM przybliży postać bł. Carlo Acutis, jednego z patronów ŚDM.

Młodzież będzie miała także możliwość skorzystania ze spowiedzi w archikatedrze, gdzie zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu oraz uroczystą eucharystię.

W archidiecezji gnieźnieńskiej młodzież spotka się w sobotę w Dąbrówce, gdzie są relikwie ich patronki bł. Karoliny Kózkówny. Następnie udadzą się w pięciokilometrową pielgrzymkę pieszą do klasztoru ojców kapucynów w Mogilnie. W drodze konferencje powie im o. Szymona Janowskiego, kapucyna i rekolekcjonisty, który przez wiele lat posługiwał w Mogilnie. Centralnym punktem będzie msza św. pod przewodnictwem dawnego duszpasterza młodych, a obecnie biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego Radosława Orchowicza.

Diecezjalne Święto Młodych w archidiecezji warmińskiej odbędzie się w sobotę w Mrągowie. W programie będzie m.in. koncert zespołu „Siewcy Lednicy”. W południe o godz. 12.00 abp Józef Górzyński będzie przewodniczył mszy św. w kościele św. Rafała Kalinowskiego.

W archidiecezji warszawskiej ŚDM odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 11.45 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy św. Po liturgii zaplanowano koncert zespołu dlaTego, połączony z prezentacją wspólnot młodzieżowych działających w parafiach archidiecezji warszawskiej.

Natomiast w diecezji warszawsko-praskiej świętowanie odbędzie się w czterech miejscach, tak, „aby ułatwić uczestnikom dotarcie i udział w wydarzeniach”.

„Jedno odbędzie się w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku oraz na okolicznej hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Mszy św. o godz. 10.30 będzie przewodniczył biskup pomocniczy Jacek Grzybowski. Następnie w programie będzie koncert ewangelizacyjny i świadectwo Wojtka Rakoczego” – poinformowało biuro prasowe diecezji warszawsko-praskiej.

Drugie spotkanie zaplanowane zostało w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie. Trzecie w parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim, gdzie młodzież posłuchu m.in koncert ewangelizacyjnego zespołu „Wyrwani z niewoli”. Czwartym miejscem będzie parafia św. Jana Kantego w Legionowie, gdzie spotkanie rozpocznie koncert zespołu Full Powert Spirit. Centralnym punktem będzie o godz. 18.00 msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji, bpa Romualda Kamińskiego.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się w 2023 r. pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze