Bp Suchodolski: widzimy brak młodzieży na niedzielnej mszy
– Dajmy młodym miejsce, zaprośmy ich i twórzmy wspólnoty korzystając z dwóch najbardziej sprawdzonych formacji: Ruchu Światło-Życie oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – mówi bp Grzegorz Suchodolski podczas konferencji „Młodzi dla Kościoła synodalnego”.
Okazją do tego było spotkanie formacyjno – duszpasterskie księży diecezji siedleckiej, które odbyło się w środę 20 października w Wyższym Seminarium Duchownym. Bp Grzegorz Suchodolski wskazywał, że dostrzegamy rzeczywistość braku uczestnictwa młodych w niedzielnej Eucharystii oraz faktyczne oddziaływanie Kościoła poprzez lekcje religii. Widzimy, że młodych nie interesuje zdanie Kościoła i to co ma on im do zaoferowania. Szukanie nowego stylu pociągnięcia młodzieży i wprowadzenia ich na drogę wiary jest dziś koniecznością, przed którą staje Kościół.
Biskup przypomniał, że pierwszymi wychowawcami są rodzice. Jednakże dziś rodzina, która przeżywa różnorakie kryzysy, nie zawsze potrafi w późniejszych latach, dać młodym propozycje przeżywania wiary. Dziś przed duszpasterzami staje bardzo poważne wyzwanie. Poszukiwanie rozwiązania tej kwestii będzie się dokonywać także na drodze synodalnej. – Tam, gdzie jest formacja i doświadczenie wspólnot, kiedy młodzi są ze sobą razem, oni także potrafią przyjść na Eucharystię, również poza niedzielą; czy przyjść i poprowadzić adorację Najświętszego Sakramentu. Odpowiedzią na pytanie: ‹kiedy będziemy mieli ludzi młodych?; jest to czy potrafimy zaproponować młodym chrześcijaństwo przeżywane w wymiarze wspólnotowym – wskazał bp Suchodolski.
>>> Marcin Wrzos OMI: w Kościele (synodalności) trzeba zejść na poziom realizmu życia [FELIETON]
Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej mówił, że w tych parafiach, w których uda się utworzyć takie wspólnoty, jest szansa na aktywną obecność młodych ludzi. – Ja nie mam wątpliwości, że odpowiedzią na kryzys wiary młodych jest tworzenie wspólnot przy parafiach. Potrzeba zainwestowania w programy formacyjne dla młodych i to te najlepiej sprawdzone – mówił ks. biskup, wskazując jednocześnie, że w diecezji siedleckiej najlepiej funkcjonują dwa: Ruch Światło-Życie oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. – Dużym grzechem zaniedbania byłoby nie podjęcie tego wyzwania na etapie, gdy tak wielu młodych odchodzi od Kościoła. Właśnie ci, którzy będą formować się we wspólnotach, będą mogli dotrzeć do swoich kolegów i koleżanek, aby przez przykład życia wciągnąć ich na nowo w przygodę wiary – zaznaczył biskup.
Wykorzystać synod
W nawiązaniu do rozpoczętego procesu synodalnego, który ma się najpierw dokonywać w małych grupach dzielenia, to wspólnoty formacyjne mają być istotą duszpasterstwa młodzieży. Biskup wskazywał także na praktyczny wymiar tych działań m.in. potrzebę tworzenia i udostępnienia miejsc przy parafiach, które będą służyć młodym. – Mamy wspaniałą grupę młodych duszpasterzy na szczeblu centralnym – diecezji, ale także w naszych dekanatach i parafiach. Oni mają pasję, chcą ofiarować młodym swój czas i swoje talenty. Trzeba to wykorzystać! Jeśli nie pomożemy, nie zainwestujemy to wtedy tej młodzieży nie będziemy mieli – apelował bp Suchodolski.
Od września tego roku w Siedlcach funkcjonuje Diecezjalne Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, które swą siedzibę ma w kaplicy przy parafii Ducha Świętego. W październiku odbyło się pierwsze, comiesięczne Nocne Czuwanie Młodych. Od kilku lat takie wydarzenia odbywają się także w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu. Gdy upłynie czas stanu wyjątkowego cykliczne spotkania będą się odbywać w obu punktach. Zaś każdego 23 dnia miesiąca odbywa się modlitewne przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Z kolei 16 października w Łukowie odbyło się I Diecezjalne Forum Młodych. Do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przyjechali liderzy i animatorzy duszpasterstwa młodzieży z całej diecezji siedleckiej. Forum Młodych to inicjatywa Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Takie spotkania planowane są jako coroczne.
W I Forum Młodych udział wzięło ponad 220 osób. Wydarzenie zakończyło się wyborem sześciu przedstawicieli do Diecezjalnej Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W radzie zasiadać też będą przedstawiciele dekanalnych duszpasterzy młodzieży. Grono to zostanie uzupełnione o trzy osoby reprezentujące: KSM, Oazę i Służbę Liturgiczną Ołtarza oraz o siostrę zakonną uczącą religii oraz małżeństwo z Domowego Kościoła. Podczas Uroczystości Chrystusa Króla osoby te otrzymają z rąk biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy, dekrety powołujące do Diecezjalnej Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |