fot. ks. Wojciech Parfianowicz/flickr/EpiskopatNews (CC BY-NC-SA 2.0)

Bp Zbigniew Zieliński administratorem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

W minioną sobotę Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego, mianując administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sede vacante w osobie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa Zielińskiego, który obecnie pełni funkcję biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego.

Duchowny jest doktorem socjologii religii, kierował wydziałem duszpasterskim i czynnie uczestniczył w inicjatywach duszpasterskich oraz młodzieżowych. Prezentujemy sylwetkę nowego administratora apostolskiego.

Biskup Zbigniew Zieliński urodził się 14 stycznia 1965 roku w Gdańsku. W 1985 r. egzaminem maturalnym i obroną pracy dyplomowej ukończył gdańskie „Conradinum” – Technikum Budowy Okrętów. Następnie wstąpił do Gdańskiego Seminarium Duchownego, święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1991 roku.

bp Zbigniew Zieliński, fot. PAP/Adam Warżawa

Jako kleryk, a potem jako kapłan, posługiwał w pallotyńskim domu opieki społecznej dla osób upośledzonych w Gdańsku (1987-1993). W czasie seminarium odbył też praktykę duszpasterską w Areszcie Śledczym w Gdańsku.

W swojej posłudze duszpasterskiej pełnił funkcję wikariusza m.in. w Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku (1991-1999) oraz w Parafii Archikatedralnej Trójcy Świętej w Gdańsku (1999-2000). W czerwcu 2000 roku otrzymał powołanie na stanowisko Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Jako wykładowca teologii pastoralnej rozpoczął pracę w Gdańskim Seminarium Duchownym w 2002 roku.

Kolejnym etapem jego posługi było mianowanie na proboszcza parafii Świętego Michała Archanioła w Sopocie, co miało miejsce 15 lipca 2004 roku. W 2007 roku objął również funkcję Dziekana Dekanatu Sopot. W 2004 roku biskup Zbigniew Zieliński zdobył stopień doktora na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tematem jego pracy brzmiał: „Przekaz wartości religijnych w zreformowanej polskiej szkole publicznej po 1990 r.”. 

8 grudnia 2007 r. został mianowany proboszczem parafii katedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie i Dziekanem Dekanatu Gdańsk-Oliwa. Podejmował też różne zadania jako duszpasterz Archidiecezjalnej Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” i duszpasterza Pracowników Gospodarki Leśnej oraz Diecezjalny Duszpasterz Myśliwych. W 2007 roku został uhonorowany przez papieża Benedykta XVI, otrzymując godność Kapelana Jego Świątobliwości. Następnie, 27 października 2014 roku, powołano go na stanowisko proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku.

26 września 2015 roku Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prał. dr. Zbigniewa Zielińskiego biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej. Uroczystość przyjęcia święceń biskupich miała miejsce 24 października 2015 roku w bazylice archikatedralnej w Gdańsku–Oliwie. Udzielił mu ich Sławoj Leszek Głódź, ówczesny arcybiskup metropolita gdański w asyście arcybiskupa Celestino Migliore nuncjusza apostolskiego w Polsce i Tadeusza Gocłowskiego arcybiskupa seniora gdańskiego. Jego dewizą biskupią zostały słowa „Ut unum sint” (Aby byli jedno). – Wśród was, wiernych Kościoła, uczyłem się, co to znaczy być księdzem. W czasach, kiedy zarządza się konfliktami, a nie je zażegnuje, będę starał się budować jedność. Zacznę od jedności kapłańskiej – obiecał podczas uroczystości bp Zbigniew Zieliński.

fot. PAP/Mateusz Marek

18 listopada 2021 roku, podczas 390. Zebrania Plenarnego KEP na Jasnej Górze, został wybrany na członka Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, a na spotkaniu Rady w dniu 17 stycznia 2022 roku jej sekretarzem.

W kolejnym etapie jego posługi, 10 marca 2022 roku, Ojciec Święty Franciszek powierzył mu funkcję biskupa koadiutora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który objął 16 marca 2022 roku. 

Wierni z archidiecezji gdańskiej, licznie zgromadzeni w archikatedrze oliwskiej, pożegnali bp. Zbigniewa Zielińskiego. Nowo mianowany biskup koadiutor diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej przewodniczył Mszy św., podczas której homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda. – Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz, rozumiejący potrzeby czasu i miejsca, i jako kapłan o szczerym i otwartym sercu otwarty na szeroką współpracę z młodzieżą i osobami dorosłymi, jak również z instytucjami kościelnymi i świeckimi. Zawsze uważny na człowieka, potrafił dostrzec jego potrzebę i wyciągnąć doń pomocną dłoń nawet, jeśli o to nie prosił. Ta jego dyspozycyjna obecność, pełna ludzkiej i pasterskiej życzliwości i zatroskania, jest odbierana z ogromnym uznaniem i wdzięcznością – stwierdził wówczas metropolita. Podkreślił także znaczący wkład bp. Zielińskiego w życie archidiecezji. – Posiadł bogate i wszechstronne doświadczenie. Jest ono dojrzałym owocem osobistych darów i talentów, którymi Pan Bóg hojnie go obdarował. Objawiały się one, kiedy wspólnie omawialiśmy różne zadania, sprawy i sytuacje – przyznał abp Wojda.

20 listopada 2023 roku, podczas 396. Zebrania Plenarnego KEP, duchowny został wybrany na członka Komisji Rewizyjnej KEP.

2 lutego 2023 roku, po przyjęciu przez papieża rezygnacji biskupa Edwarda Dajczaka, objął kanonicznie urząd biskupa diecezjalnego. Ingres do katedry pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie odbył 4 marca 2023 roku, a dzień później do bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu. 

– Moim ogromnym marzeniem jest to, żebym nie zawiódł tych wszystkich, którzy chcą tego zadania się podjąć i abym w sposób otwarty potrafił też skorzystać z ich zaangażowania. Kolejnym marzeniem jest choćby minimalne dotarcie do tych osób, które w dziedzinie wiary jeszcze się nie obudziły. bo każdy z nas wie, jak cennym darem jest wiara. Marzę więc, aby mnie i wszystkim moim współpracownikom nie zabrakło ducha autentycznej gorliwości w realizacji tego zadania – przyznał wówczas bp Zieliński. Jednym z kluczowych wyzwań, według duchownego, jest kryzys religijności młodych, co wiąże się z odkrywaniem powołania do kapłaństwa, czy do życia zakonnego. Doceniał on rolę II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz osób świeckich w Kościele, we wspieraniu księży m.in. w przygotowaniu katechezy sakramentalnej dzieci, młodzieży, dorosłych, a także wsparciu małżeństw. – To stanowi bogactwo diecezji – zaakcentował.

24 lutego 2024 roku został ogłoszony administratorem apostolskim sede vacante archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

 Szczecińska katedra św. Jakuba, fot. PAP/Marcin Bielecki

Ewa Kowalewska, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zauważyła, że  archidiecezji ta jest bardzo ważnym miejscem dla obrony życia w Polsce, a bp Zbigniew Zieliński, jako osoba, która zawsze chętnie wspiera działania pro-life, zapewne będzie je kontynuować. – Zawsze można na niego liczyć, biskup rozumie wagę obrony życia i innych istotnych społecznie kwestii. Myślę, że Szczecin ma bardzo dużo szczęścia, ponieważ jest to duchowny, któremu leży na sercu ochrona życia i potrafi pochylić się nad problemem konkretnego człowieka. Ta nominacja bardzo wspiera ruch pro-life – oceniła.

W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński ma sprawować władzę w imieniu Ojca Świętego, zajmując się zwyczajnym zarządzaniem diecezją do czasu wyłonienia nowego biskupa diecezjalnego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze