fot. cathopic.com

Brak czasu na roraty i rekolekcje? Nic straconego. Poświęcając tylko kilka minut dziennie nie zmarnujesz Adwentu! [ZOBACZ JAK]   

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Adwent to wyjątkowy okres. Przez cztery tygodnie oczekujemy przyjścia Jezusa na świat i chcemy jak najlepiej przygotować się do tego wydarzenia. Zwyczajowo uczestniczymy w roratach, a niektóre parafie organizują w tym czasie specjalne rekolekcje. Tylko co zrobić, jeśli niekoniecznie mamy czas, by w nich uczestniczyć? Czy można jeszcze uratować Adwent?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Z pomocą przychodzi nam Internet, umożliwiający dostęp do wielu dobrych treści. Wśród nich – kilka naprawdę ciekawych propozycji adwentowych. Najczęściej prezentowane są w formie krótkich vlogów bądź wpisów. Ogromną zaletą jest to, że ich odczytanie lub odtworzenie nie zajmuje więcej niż kilka minut. Można więc to zrobić np. w drodze do pracy czy szkoły. W sam raz dla tych, którzy, choć zabiegani, w czasie Adwentu chcą być jak najbliżej Tego, który ma się narodzić. 

>>> Zaadoptuj księdza na Adwent

Specjalnie dla was wybraliśmy najlepsze propozycje od znanych (i mniej znanych) internetowych ewangelizatorów. Oto one:

Z ojcem Szustakiem i spółką OP

Tego dominikanina chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jego kanał „Langusta na palmie” w serwisie youtube.com subskrybuje ponad 550 000 osób! Z okazji przygotowań do świąt kapłan wychodzi naprzeciw oczekiwaniom internautów i nagrywa tematyczne vlogi. Nie inaczej będzie w tym roku, bo ojciec Adam Szustak przygotował kolejną serię. To jednak nie jedyna propozycja kanału. Nie znikają z niego bowiem rekolekcje wydawane w poprzednich latach. Interesującą propozycją jest na przykład seria krótkich filmików, oznaczanych hashtagiem „#jeszcze5minutek „.

– Kojarzycie ten moment po przebudzeniu, szczególnie kiedy jest bardzo wcześnie rano i mówimy sobie “jeszcze tylko 5 minutek i wstaję”? Właśnie w te pięć minut zagości u Was ojciec Adam. Codziennie, przez cały Adwent z samego rana, czyli o świcie. Skumulowana dawka energii, kofeiny i życia, którym wypełnione jest Słowo na Adwent. Nie będziecie chcieli dłużej leżeć i spać! – reklamowano vlogi najpopularniejszego dominikańskiego youtubera. 

 Dodatkowo na tegoroczny Adwent polscy dominikanie przygotowali rekolekcje dwóch zakonników oo. Tomasza Nowaka i Szymona Janowskiego pt. „Poczekalnia”. Kilku braci będzie też głosić nauki gościnnie, w różnych mediach. Warto do nich zajrzeć! 

Z wrocławskim biskupem 

W dobie mediów społecznościowych wielu hierarchów dostrzega potrzebę ewangelizacji za pomocą mediów społecznościowych. Jednym z nich jest abp Józef Kupny z Wrocławia, który aktywnie działa na Twitterze. Metropolita wrocławski zapowiedział, że podczas tegorocznego Adwentu każdego dnia zamierza umieszczać na swoim profilu krótkie wpisy, w których będzie pochylał się nad słowem Bożym. Skłaniające do refleksji tweety arcybiskupa to dobra opcja dla tych, którym szczególnie brakuje czasu. Przeczytanie każdego z nich zajmie właściwie kilka sekund (sic!), a może być okazją do tego, by dobra myśl prowadziła nas przez cały dzień. Polecamy! 

Po harcersku 

Ania Kasperek z wykształcenia jest teologiem i pedagogiem. Jak sama przyznaje, katechezy naucza z czystej pasji. Przez kilka lat była drużynową 13 Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej, a obecnie jest instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Na prowadzonych przez siebie kanale w serwisie YouTube i stronie na Facebooku “Harcerka od Pana Boga” dzieli się radosnym świadectwem wiary. Leży jej na sercu troska o obecność treści chrześcijańskich w Internecie, który uważa za ogromne pole do ewangelizacji. Na tegoroczny Adwent Harcerka proponuje serię spotkań z młodymi świętymi. Czym mogą nas zainspirować? Zobaczcie sami!  

W samej Ziemi Świętej 

Na specjalne internetowe rekolekcje zatytułowane „W oczekiwaniu” zaprasza ks. Michał Olszewski, znany sercanin i egzorcysta. Przygotowane przez Grupę Profeto odcinki nagrywane były w Ziemi Świętej. Księdzu Michałowi towarzyszy paulin, o. Michał Legan. W sumie powstało 8 filmów, które publikowane będą w adwentowe poniedziałki i czwartki, począwszy od 2 grudnia na kanale profeto w serwisie YouTube oraz na portalu profeto.pl. Zapowiada się potężna dawka duchowych wrażeń! 

W górach z księdzem Krzysztofem  

Rekolekcje ks. Krzysztofa Porosło pt. „Bliżej Nieba” to koncepcja przyjrzenia się Adwentowi przez pryzmat ośmiu “Bożych Gór”.  

Idziemy w góry, bo tam jesteśmy bliżej nieba, idziemy w góry, ponieważ Pan Bóg w tych górach działa z taką samą mocą jak w tych biblijnych historiach, które będę chciał wam opowiedzieć. Nie czekaj, weź plecak, idziemy w góry, Bóg już tam na nas czeka – zachęca kapłan. 

W sam raz dla miłośników pasjonujących wędrówek! 

>>> Góry pachnące kardamonem

Z marnotrawnym synem 

Ojciec Mateusz Stachowski nie boi się trudnych tematów. Na stronie telewizji franciszkańskiej franciszkanie.tv już wkrótce będzie można znaleźć serię jego adwentowych vlogów, zatytułowanych „Starszy Syn Marnotrawny”. Okazuje się, że kryje się za nim historia każdego z nas. Odnajdziesz w niej siebie? 

*** 
Sieć pełna jest dobrych i wartościowych propozycji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki internetowym ewangelizatorom nasz Adwent może być pięknym czasem zbliżenia się do Boga i przygotowania na Jego przyjście. Warto wybierać mądrze, najlepiej decydując się na jedną, konkretną propozycję tak, żeby łatwiej skoncentrować się na przekazie. To pozwoli nam każdego dnia z coraz większą ufnością wołać: Przyjdź, Panie Jezu! 

Zobacz także
Wasze komentarze