fot. Teologia Polityczna

„Brat naszego Boga”, sztuka napisana przez Wojtyłę wystawiona w 103. rocznicę jego urodzin

Dziś, w dzień dwóch wyjątkowych rocznic – 103 urodzin św. Jana Pawła II i 3 rocznicę założenia Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie – odbędzie się premiera sztuki „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły w reżyserii Jarosława Kiliana. Odbędzie się również wykład filozofa prawa i etyka ks. prof. Franciszka Longchamps de Bérier. Oba wydarzenia zorganizowane są na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

„W 103. rocznicę urodzin Jana Pawła II serdecznie zapraszamy na premierę spektaklu „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły w reżyserii Jarosława Kiliana, w wykonaniu studentów Angelicum” – piszą organizatorzy.

Sztuka Karola Wojtyły

„Brat naszego Boga” to sztuka napisana przez Karola Wojtyłę w latach 1944-1950. Opowieść przedstawia życie polskiego malarza i zakonnika, św. Brata Alberta (Adama) Chmielowskiego, który porzucił karierę artystyczną, by poświęcić się służbie ubogim. – „Brat naszego Boga” jest trudnym i bardzo ważnym dramatem, który opowiada o błogosławionym bracie Albercie Chmielowskim i o misji artysty w dziele zbawienia. To jest wielki i niezwykle ciekawy temat. Jan Paweł II w czasie jednej ze swoich wizyt w Polsce powiedział, że artysta jest jak pies Łazarza, który liże rany ludzkości. Właśnie ta sztuka o tym opowiada – mówi reżyser spektaklu Jarosław Kilian.

Spektakl rozpocznie się 18 maja o godzinie 18.00 w kościele św. Dominika i Sykstusa na Angelicum (Largo Angelicum, 1, 00184 Rzym). Wstęp jest wolny. Występ odbędzie się w języku angielskim, szczegóły na profilu wydarzenia w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/events/207736545320947

To druga edycja teatralnego projektu organizowanego w Angelicum. Pierwszy spektakl na motywach „Hioba” Karola Wojtyły odbył się rok temu:

Karol Wojtyła był związany z teatrem przez wiele lat jako krytyk, eseista, filozof-teoretyk, dramaturg. Jako młody student filologii polskiej w Krakowie, w czasie II wojny światowej współtworzył wraz z Mieczysławem Kotlarczykiem Teatr Rapsodyczny.

Reżyser spektaklu – prof. Jarosław Kilian – jest historykiem sztuki i reżyserem teatralnym. Był stypendystą British Council i Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych. Jako reżyser teatralny kształcił się pod kierunkiem Petera Brooka w Wiedniu. Od 2016 roku jest dyrektorem Teatru Lalka w Warszawie. Reżyserował opery, spektakle plenerowe, sztuki dla dzieci, a przede wszystkim inscenizacje klasyki europejskiej i polskiej Moliera, Williama Szekspira, Juliusza Słowackiego i Aleksandra Fredry.

Spektakl “Brat naszego Boga” jest współorganizowany przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum oraz Instytut Polski w Rzymie, a współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Jarosław Kilian, fot. PAP/Marcin Obara

Wykład ks. prof. Longchamps de Bériera

Również dzisiaj Teologia Polityczna i Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu zapraszają na wykład ks. Franciszka Longchamps de Bériera, profesora prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykład pt. „Hominum causa: „Wszelkie prawo jest ustanowione ze względu na ludzi” i spór o istotę człowieka” rozpocznie się o godz. 16:30 na Angelicum (Largo Angelicum, 1, 00184, Rzym) jako część cyklu „Wykłady Janopawłowe”. 

>>> „Jan Paweł II na nowo odczytany” – pierwszy wykład już dostępny

Wykład dotyczyć będzie antropologicznego znaczenia takiego odnoszenia prawa do człowieka, które jawi się jako uniwersalne. „Może być to pouczająca refleksja na tle rozważań o demokracji. Relacja między człowiekiem a prawem sprawia, że prawo staje się znaczącym narzędziem realizacji ludzkich wartości i służenia człowiekowi jako bytowi istniejącemu przed prawem. Relacja ta wskazuje również na człowieka jako osobę, a więc na fakt, że ta ostatnia relacja – ta między homo a persona – jest tematem, który już dawno powinien zostać rozważony” – piszą organizatorzy spotkania.

Ks. Franciszek Longchamps de Bérier – profesor prawa i kierownik Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; wykłada również na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada tytuł LLM Uniwersytetu Georgetown. Jest księdzem katolickim i ekspertem ds. bioetyki Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Komisji Prawnej COMECE. Wykład będzie transmitowany:

Comiesięczne otwarte „Wykłady Janopawłowe” wygłaszane przez uczonych z całego świata organizuje Instytut Kultury św. Jana Pawła II przy Wydziale Filozoficznym Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły.

Rekrutacja na studia

Obecnie rozpoczyna się rekrutacja na kolejną edycję „JP2 Studies”. Roczny interdyscyplinarny program podyplomowy na Angelicum w Rzymie odbędzie się w roku akademickim 2023/2024. „Zapraszamy studentów duchownych i świeckich do refleksji nad intelektualnym i duchowym dziedzictwem św. Jana Pawła II. Kursy prowadzone przez wybitnych uczonych odbywać się będą na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), rzymskiej Alma Mater Jana Pawła II, gdzie napisał on swój doktorat” – zachęcają Program prowadzony jest w języku angielskim. Szczegóły >>> KLIKNIJ TUTAJ

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze