Brazylia: zamieszki podczas antypolicyjnego protestu w Espirito Santo (foto. PAP/EPA/Gabriel Lordello)

Brazylia: biskupi o strajku policji

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Narasta fala przemocy w mieście Vitória, stolicy brazylijskiego stanu Espírito Santo, w którym od 4 lutego b.r. trwa strajk policji. Konstytucja Brazylii zabrania policjantom strajkować, jednak rodziny uniemożliwiają wyjazd wozów policyjnych z koszar, domagając się podwyżki poborów dla swoich synów czy ojców.

Rząd federalny zamierza tam przerzucić 2 tys. żołnierzy w celu przywrócenia porządku na ulicach. W Vitórii zamordowano już ponad 100 osób. Złodzieje rabują sklepy. Zamknięto ośrodki zdrowia i szkoły. W sytuacji, kiedy na ulicach miast nie ma policji, społeczeństwo ogarnia lęk. Kościół nie pozostaje bierny.

Biskupi czterech diecezji stanu Espírito Santo: Vitória, Cachoeira de Itamemirim, Colatina i São Mateus, opublikowali notę, w której zachęcają do dialogu, zachowania spokoju i wyrzeczenia się przemocy. Rząd federalny obawia się, że strajk dotknie innych stanów, takich jak São Paulo, Rio de Janeiro czy Rio Grande do Sul.

W nocie skierowanej do społeczeństwa biskupi konstatują: „W tym momencie, budzącym zaniepokojenie wszystkich, odczuwamy słabość i zagrożenie wprowadzone przez imperium przemocy. Bezpieczeństwo publiczne jest prawem wszystkich i winno być budowane na szerokim dialogu między przedstawicielami władz stanowych, organizacjami społecznymi i wszystkimi obywatelami. Wiemy, że przemoc rodzi przemoc, lecz prawda jest taka, że wszyscy pragniemy pokoju i zgody” – piszą hierarchowie kierujący diecezjami stanu Espírito Santo.

W dalszej części noty biskupi proszą wszystkich o modlitwę w rodzinach, aby wypraszać u Boga spokój, opiekę i sprawiedliwość dla całego stanu. „Prosimy także Pana, aby nie dominowała siła, lecz dobre samopoczucie, dialog, porozumienie, aby dojść do mądrych decyzji, które ubogacą nasze społeczeństwo. Niech Bóg oświeci i da mądrość sprawującym władzę i ludziom mającym autorytet” – proszą biskupi wspomnianego stanu.

Również metropolita Vitórii, abp Luiz Mancilha Vilela w wideo zamieszczonym 9 lutego br. w witrynie internetowej archidiecezji www.aves.org.br wyraża szacunek policji za jej ofiarną pracę oraz zachęca wszystkich do modlitwy i promowania przymierza pokoju.

Brazylia: biskupi o strajku policji
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze