Fot. pixabay

Brazylia: co godzinę powstaje nowa wspólnota kościelna

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W niezwykle szybkim tempie powstają w Brazylii nowe wspólnoty kościelne. Według internetowego portalu G1 dziennie rejestrowanych jest 25 nowych organizacji religijnych, a więc więcej niż jedna na godzinę. Większość spośród 67 9521 organizacji zgłoszonych od stycznia 2010 r. do urzędów finansowych wyrasta na pniu ewangelikalnych Kościołów zielonoświątkowych oraz sekt. W Brazylii są one wolne od podatku.

Przez organa finansowe są one rejestrowane w rubryce „organizacje religijne lub filozoficzne”. Jak na stosunki brazylijskie proces rejestrowania jest stosunkowo prosty, przy czym nie są wymagane żadne dowody teologiczne ani kościelne. Zwolnione od podatku są auta, budynki i konta finansowe, a także wpływy z darowizn.

W samym tylko Rio de Janeiro zarejestrowanych jest ponad 21 000 takich organizacji, a w największym pod względem liczby ludności São Paulo – około 17 000.

Władze same twierdzą, że nie mają kontroli nad tym, ile organizacji funkcjonuje faktycznie jako Kościoły. W brazylijskim Kongresie powstały inicjatywy zmierzające do zniesienia ich wolności podatkowej. Wysuwany jest coraz częściej argument, że wiele wspólnot religijnych, to w rzeczywistości lukratywny interes.

Brazylia: co godzinę powstaje nowa wspólnota kościelna
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze