Bruksela: abp Szewczuk odbywa spotkania w Komisji Europejskiej
Podczas wizyty roboczej w stolicy Belgii, Brukseli arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk spotkał się 8 listopada z przedstawicielami Komisji Europejskiej: Olivérem Várhelyi, komisarzem ds. sąsiedztwa i rozszerzenia oraz Michaelem Siebertem, dyrektorem wykonawczym ds. Europy Wschodniej.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przypomniał przedstawicielom Komisji Europejskiej o wizycie Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Brukseli w 2013 roku, kiedy to środowisko religijne Ukrainy jednogłośnie zadeklarowało najwyższym urzędnikom Unii Europejskiej niezmienność europejskiego wyboru ukraińskiego społeczeństwa. „I dzisiaj, w kontekście neokolonialnej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, chcemy potwierdzić niezmienność woli Ukrainy, aby być w rodzinie narodów europejskich. Ukraina czeka na zaproszenie do członkostwa w UE” – powiedział abp Szewczuk .
Arcybiskup mówił o sytuacji na Ukrainie i posłudze duszpasterskiej UKGK w czasie wojny, której głównym zadaniem jest „leczenie urazów wojennych” i służba społeczna. Strony omówiły sytuację humanitarną na Ukrainie i potrzebę ścisłej współpracy w sferze humanitarnej między odpowiednimi strukturami Unii Europejskiej i charytatywnymi organizacjami kościelnymi.
>>> Ks. J. Waligóra z Halicza: jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą pomoc
Praca z migrantami
Bp Stepan Sus, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa i Migracji UKGK, mówił o doświadczeniu Kościoła w pracy z migrantami wewnętrznie przesiedlonymi w krajach europejskich. „Nasze wspólnoty w Europie są nie tylko miejscami modlitwy, ale także aktywnej służby społecznej. To dzięki rozległej sieci naszych struktur duszpasterskich w Europie mogliśmy zapewnić niezbędną pomoc uchodźcom z Ukrainy i towarzyszyć im w nowych warunkach życia” – powiedział bp Sus.
Komisarz Várhelyi wysoko ocenił pracę UKGK w sferze humanitarnej i wyraził nadzieję, że „pracując razem z wami będziemy w stanie przezwyciężyć wyzwania, które stoją przed nami”.
Podczas spotkania z Michaelem Siebertem rozmawiano o aktualnej sytuacji religijnej na Ukrainie oraz roli Kościołów i organizacji religijnych w kontekście wojny. Podkreślił szczególne zadanie Kościoła – „leczenie duchowych ran wojny, którego nie może wypełnić żadne państwo ani organizacja publiczna”.
Zwierzchnik UKGK przebywa w Brukseli z wizytą roboczą na zaproszenie abp. Mariano Crociata, przewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), aby wziąć udział w Zgromadzeniu Ogólnym tej organizacji oraz spotkaniach na szczeblu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Przewodniczącemu UGKG towarzyszy bp Stepan Sus, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa i Migracji UKGK oraz ks. Andrij Sołecki, kierownik sekretariatu zwierzchnika UKGK w Rzymie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |