Jungto Society/CC BY-SA 4.0/wikimedia commons

Buddyjski mnich dostał „religijnego Nobla”. Od 30 lat ratuje środowisko naturalne

Buddyjski mnich z Korei i mistrz zen, 66-letni Pomnyun Sunim, został tegorocznym laureatem Nagrody Niwano, uważanej za religijnego odpowiednika Nagrody Nobla. Pokojowa Fundacja Niwano uhonorowała w ten sposób mnicha za jego pracę humanitarną w Indiach, na Filipinach, w Indonezji orazw  Korei Północnej. Laureat został wyróżniony również za „zaangażowanie ekologiczne i społeczne oraz inspirujące wysiłki na rzecz budowania zaufania między różnymi kierunkami wiary oraz kultury”.

Pomnyun urodził się w 1953 r. w chłopskiej rodzinie w Korei Południowej. W wieku 16 lat został mnichem buddyjskiem, jako 35-latek utworzył „Jungto Society”, wspólnotę buddyjską, która angażuje się w walkę z niszczeniem środowiska naturalnego, ubóstwem i konfliktami. W późniejszym okresie tworzył wiele kolejnych organizacji humanitarnych oraz instytuty badawcze.

>>> Korea Południowa. Bieda w cieniu wojny [MISYJNE DROGI]

Nagrodę przyznaje Niwano Peace Foundation (Pokojowa Fundacja Niwano), założona w 1978, aby „przyczyniać się do budowy świata pokoju” w takich dziedzinach jak religia, filozofia, kultura i nauka. Korzystając z wysokich darowizn i dotacji, sięgających miliardów jenów, nie tylko przyznaje ona nagrody, ale także organizuje różne działania kulturalne i wymianę międzynarodową.

Jungto Society/CC BY-SA 4.0/wikimedia commons

Przyznawana od 1983 r. Nagroda Niwano jest dotowana i wynosi 20 mln jenów (ok.170 000 euro). W skład jury nagrody wchodzą przedstawiciele różnych religii. Pierwszym jej laureatem był zmarły w 1999 r. brazylijski obrońca ubogich abp Helder Camara. Wśród dotychczasowych 36 laureatów są m.in. były sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, Philip Potter, meksykański biskup Samuel Ruiz García, który prowadził pokojowe mediacje między wojskiem a Armią Wyzwolenia im. gen. Zapaty, katolicka Wspólnota Sant’Egidio z Rzymu, Światowy Kongres Islamski, brazylijski kardynał Paulo Evaristo Arns, założona w Izraelu wspólnie przez tamtejszych Żydów i Arabów wioska Neve Shalom/Wahat as-Salam, książę Hasan bin Talaal z Jordanii – główny inicjator listu 138 uczonych islamskich do papieża Benedykta XVI, były biskup luterański Munib Younan oraz szwajcarski teolog Hans Küng.

>>> Naiwni bogacze i sprytni biedacy. Korea Południowa na wielkim ekranie

Patronem fundacji przyznającej nagrodę jest Japończyk Nikkyo Niwano (1906-1999), założyciel i przewodniczący świeckiego buddyjskiego ruchu odnowy Rissho Kosei-Kai, jeden z założycieli Światowej Konferencji Religii dla Pokoju (WCRP). Należał on również do grupy niechrześcijańskich obserwatorów na soborze watykańskim II (1962-1965).

>>> Gdy policja zaczęła bić ludzi, on martwił się o Eucharystię na ziemi

Nagroda w wysokości ok. 170 tys. euro zostanie wręczona podczas uroczystości w Tokio 3 czerwca br. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze