senior

fot. Pexels/Andrea Piacquadio

Caritas Polska: seniorzy potrzebują naszego wsparcia

O potrzebie wspierania seniorów dyskutują uczestnicy dwudniowego szkolenia, które rozpoczęło się dzisiaj w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Uczestniczą w nim przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas z diecezji radomskiej i kieleckiej. Tylko w ostatnich sześciu latach wsparcie udzielone seniorom wyniosło ok. 85 mln złotych. W szkoleniu uczestniczy Monika Figiel, która z ramienia Caritas Polska jest odpowiedzialna za koordynowanie programów senioralnych. Takie zajęcia są organizowane systematycznie, głównie dla liderów Parafialnych Zespołów Caritas. Ich celem jest skuteczniejsze docieranie wolontariuszy do osób starszych i samotnych oraz minimalizowane problemu samotności wśród seniorów oraz wspieranie ich materialne. Wszystko to odbywa się w ramach programu „Na codzienne zakupy”.

>>> Niemcy: archidiecezja kupiła dom w Kijowie. Zbuduje centrum pomocy Caritas

Jeden z najlepszych programów Caritas dla seniorów

Tylko w tym roku na ten cel Caritas otrzymała ok. 20 mln złotych. W ciągu ostatnich sześciu lat było to 85 mln złotych, które fundacja Biedronki wykłada na pomoc dla seniorów. Program jest realizowany w 44 diecezjalnych Caritas.

– To jeden z naszych najlepszych programów skierowanych do seniorów. Staramy się przy tym inwestować w wolontariuszy, aby coraz lepiej wykonywali czynności wobec seniorów. Nie ukrywajmy, że demografia tego wymaga. Nasze działania traktować jako inwestycja w przyszłość – powiedziała Dorota Figiel.

Ks. Karol Piłat, zastępca dyrektora radomskiej Caritas dodaje, że szkolenia są wsparciem dla wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas.

– Oni tu na miejscu mogą się przekonać, że warto wdrażać nowe inicjatywy wobec seniorów, którzy oczekują naszego wsparcia. Nie ma nic lepszego, jak senior, który pomaga drugiemu seniorowi. Z drugiej strony wielką radością jest angażowanie się młodych osób w działalność Parafialnych Zespołów Caritas – zauważył ks. Karol Piłat.

Grażyna Lachowicz reprezentuje PZC przy parafii NSJ w Radomiu. Przekonuje, że szkolenia służą przede wszystkim integracji środowiska wolontariackiego. Z drugiej strony dostrzega, że w wyniku pandemii wielu seniorów zostało w domu.

– Dlatego staramy się ich wyciągać z miejsca zamieszkania. Zapraszamy do wspólnego spędzania czasu. Przysłowiowa herbatka robi wiele w przełamywaniu oporów związanych z uczestnictwem w takich spotkaniach – powiedziała wolontariuszka z Radomia.

Z kolei Weronika Miernik reprezentuje PZC przy parafii św. Alojzego Orione w Ostojowie. W zespole działa od roku. Na co dzień studiuje w Lublinie, ale każdą wolną chwilę przeznacza na pomaganie seniorom. –

Moja mama jest prezesem zespołu i przyznam, że spodobało mi się pomaganie innym ludziom – powiedziała wolontariuszka z Ostojowa.

W czasie szkoleń wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas uczestniczą w zajęciach dotyczących wolontariatu i działań senioralnych w parafiach oraz podejmowania różnych form aktywizacji tej grupy wiekowej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze