Abp Stanisław Gądecki

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Catholic Herald: abp Gądecki jednym z najbardziej wpływowych uczestników Synodu Biskupów

Przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Stanisław to, według brytyjskiego tygodnika katolickiego „Catholic Herald” jeden z pięciu biskupów, którzy „mogą poruszyć Synod o młodzieży”.

Pięciu hierarchów, którzy mogą odegrać największą rolę podczas rozpoczętego wczoraj Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, to wg „Catholic Herald” kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów, kard. Sergio da Rocha, metropolita Brasilii, arcybiskup Durban kard. Wilfred Napier Fox, arcybiskup Bagdadu i chaldejski patriarcha Babilonu Louis Raphaël I Sako i abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

„Abp Gądecki dał się poznać jako ekspert i lider biskupów z jednej z najbardziej konserwatywnych a niekiedy nawet wojowniczej konferencji episkopatów w Europie” – czytamy w „Catholic Herald”. Autor tekstu zwraca uwagę, że w czasach kiedy znaczną część debaty politycznej zajmują kwestie integracji i kryzysu migracyjnego, „abp Gądecki wystosował dokument kontrastujący 'zagrożenia nacjonalizmu’ z 'pięknem patriotyzmu'”.

Zwraca też uwagę na stanowisko KEP w sprawie interpretacji adhortacji „Amoris laetitia”, które określa jako wypośrodkowane. „Podkreślając priorytety papieża Franciszka, takie, jak dłuższe i lepsze przygotowanie par do małżeństwa, przed i po ślubie, dokument podkreśla potrzebę duszpasterskiego towarzyszenia parom w nieuregulowanych związkach, podkreślając zarazem dyscyplinę Kościoła dotyczącą przyjmowania Komunii św.” – zwraca uwagę tygodnik.

Abp Gądecki jest też przedstawiony jako hierarcha często zdolny do kompromisów, jednak zarazem niezachwiany w kwestiach doktryny Kościoła. „W czasie Synodu abp Gądecki może okazać się konstruktywną siłą na rzecz pojednania tych, którzy oczekują zmiany duszpasterskiej narracji z tymi, którzy są zatroskani ochroną integralności dyscypliny i nauczania Kościoła”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze