fot. TheStandingDesk / unsplash

CBOS: ponad połowa pracujących zarobkowo Polaków dobrze ocenia sytuację w miejscu pracy

W kwietniu 54% pracujących zarobkowo Polaków oceniła, że sytuacja w ich miejscu pracy jest „dobra”, 11% stwierdziło, że jest „zła” – wynika z opublikowanego w piątek badania CBOS. Najgorzej sytuację w miejscu pracy postrzegano w prywatnych gospodarstwach rolnych.

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w kwietniu – jak co miesiąc – zapytało Polaków o sytuację na rynku pracy.

„Ponad połowa (54%, bez zmian) pracujących zarobkowo oceniła, że obecnie sytuacja w ich miejscu pracy jest dobra, niemal co trzeci (32%, wzrost o 1 punkt procentowy) opisał ją jako ani dobrą, ani złą, a 11% stwierdziło, że jest ona zła (spadek o 2 punkty)” – podał CBOS w opublikowanym w piątek badaniu.

Jak dodano, zarówno wśród ocen pozytywnych, jak i negatywnych dominowały te umiarkowane, a w mniejszości byli uważający, że obecna sytuacja w ich zakładach pracy jest bardzo dobra (9,5%) oraz ci, którzy odbierali ją jako bardzo złą (2,3%).

W kwietniu sytuację w swoim miejscu pracy najgorzej postrzegali pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych – znacznie rzadziej niż pracujący w innych sektorach ocenili ją pozytywnie (30%), dużo częściej negatywnie (24%), a największa część z nich (43%) stwierdziła, że jest ona ani dobra, ani zła.

>>> CBOS: w ciągu roku oceny poziomu życia w niewielkim stopniu pogorszyły się

fot. unsplash/jason-goodman

Najwięcej niezadowolonych z obecnej sytuacji w swoim miejscu pracy było wśród rolników indywidualnych i pomagających im członków rodzin (23%). W tej grupie odnotowano niższy niż przeciętny poziom zadowolenia (34%.).

Z badania wynika, że w kwietniu, tak jak miesiąc wcześniej, trzy piąte (60%) pracujących zarobkowo uważało, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian, a 13% spodziewało się jej pogorszenia. 17% badanych liczyło na poprawę (spadek o 1 punkt). 9% nie miało zdania w tej sprawie.

„Mimo iż w kwietniu różnice prognoz wśród pracujących w różnych sektorach oraz reprezentujących różne grupy zawodowe nie były istotne statystycznie, to warto zauważyć, iż nieco gorzej niż pozostali przyszłość swoich miejsc pracy postrzegali pracujący w prywatnym rolnictwie, w tym właściciele indywidualnych gospodarstw rolnych i pomagający im członkowie rodzin” – zauważa CBOS.

Fot. pixabay/HutchRock

W kwietniu, tak jak w marcu, blisko trzy czwarte pracujących zarobkowo (73%) zadeklarowało mniejsze lub większe poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia, natomiast o 1 punkt procentowy, do 23%, wzrósł odsetek liczących się z możliwością utraty pracy.

Z danych CBOS wynika, że w kwietniu oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy minimalnie się pogorszyły. W porównaniu z marcem o 3 punkty procentowe przybyło badanych wskazujących na trudności ze znalezieniem zatrudnienia w miejscu zamieszkania lub jego okolicy (23%).

„Ponadto, mimo iż generalnie odsetek twierdzących, że można tam znaleźć pracę nie zmienił się (69%.), to nieznacznie ubyło przekonanych, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę (spadek o 2 punkty procentowe, do 16%.), a przybyło uważających, że w ich okolicy można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno o tę odpowiednią (wzrost o 2 punkty, do 53%)” – podał CBOS.

Jak dodano, kwietniowe oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy były najgorsze z notowanych w bieżącym roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze