fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi

Cerkiewne święto proroka Eliasza – modlitwa o deszcz

Prawosławni obchodzą we wtorek święto proroka Eliasza, jednego z najważniejszych w Cerkwi. Zgodnie z tradycją wierni modlą się do niego o deszcz w czasie suszy, a gdy opadów nie brakuje – o szczęśliwe zakończenie żniw.

Za centrum prawosławia w Polsce uważane jest województwo podlaskie. W tym regionie okolicznościowe nabożeństwa z okazji święta proroka Eliasza odprawione zostały m.in. w Białymstoku, Siemiatyczach, Podbielu, Nowej Łuce czy w Olszance. Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub przewodniczył głównej liturgii w białostockiej cerkwi pod wezwaniem proroka Eliasza, gdzie przypadało święto parafialne.

>>> Prawosławni przeszli w procesji wśród nadbużańskich łąk

fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi

Prorok Eliasz żył w IX wieku p.n.e. Jest jedną z ważnych postaci Starego Testamentu. Czczą go żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. Imię Eliasz pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza: „moim Bogiem jest Jahwe”. Według przekazów Eliasz występował przeciwko królowi Achabowi i jego żonie Jezabel, szerzącym w Izraelu kult wschodnich bogów Baala i Asztarte. Piętnował upadek obyczajów, utratę wiary, głosił nadejście czasów Mesjasza.

Przepowiednia Eliasza

Eliasz przepowiedział Achabowi, że za jego nieprawość przez kilka lat na jego ziemię nie spadnie ani kropla deszczu. Po trzech i pół roku suszy, gdy lud cierpiał głód, prorok ponownie przybył do Achaba. Powiedział wówczas władcy, że klęski spowodowane są tym, że ludzie zapomnieli o prawdziwym Bogu. Wezwał Izraelitów do złożenia ofiary bożkowi Baalowi i Bogu na górze Karmel, by zobaczyć, która ofiara zostanie przyjęta. Wtedy Bóg wysłuchał żarliwych modlitw Eliasza, zesłał deszcz, a ludzie się nawrócili. Odwołując się do tego wydarzenia, wierni modlą się do proroka Eliasza o zesłanie deszczu podczas suszy lub o szczęśliwe zakończenie żniw.

Prawosławni wierzą, że prorok może ukarać tych, którzy nie przestrzegają dni świętych. Tradycja mówi, że w zabudowania ludzi łamiących ten zakaz może uderzyć piorun. Dlatego w święto Eliasza, które przypada 2 sierpnia, wierni starają się powstrzymać od pracy.

cerkiew prawosławie Światowe Dni Młodzieży Prawosławnej
fot. Maciej Kluczka

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Szacunki hierarchów polskiej Cerkwi mówią o 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w poprzednim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Danych z powszechnego spisu ludności przeprowadzonego w 2021 r. jeszcze nie ma.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze