fot. facebook.com/FundacjaDzieloNowegoTysiaclecia

Obóz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla młodych Ukraińców

Trzy obozy dla dzieci i młodzieży z Ukrainy zorganizowała w ostatnim czasie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W poniedziałek zakończył się letni wypoczynek dla grupy ponad 100 młodych Ukraińców odpoczywających w Radomiu. Wcześniej obozy odbyły się też w Opolu i Warszawie.

Na obozie w Radomiu przebywało 115 młodych Ukraińców, w wieku od 12 do 18 lat, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie w Polsce. Całodobową opiekę nad uczestnikami obozu sprawowało 25 wolontariuszy i stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jak podkreślił przewodniczący zarządu fundacji ks. Dariusz Kowalczyk, organizacja „Wakacji z uśmiechem” była dla fundacji nowym wyzwaniem, ponieważ młodzież pochodziła z różnych środowisk, z terytorium całej Ukrainy, a także z terenów objętych intensywnymi działaniami militarnymi.

fot. facebook.com/FundacjaDzieloNowegoTysiaclecia

„30 proc. uczestników obozu stanowiły dzieci z ukraińskich domów dziecka i z domów poprawczych z okolic Zaporoża. Skrzywdzeni wielokrotnie przez los, dlatego trzeba było im poświęcić ogrom czasu; zaangażowanie kadry było naprawdę heroiczne” – powiedział ks. Kowalczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej podsumowującej „Wakacje z uśmiechem” dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Szef Fundacji zaznaczył, że młodzi Ukraińcy zostali w Radomiu bardzo dobrze przyjęci. „Zarówno diecezja radomska, jak i miasto Radom, samorząd woj. mazowieckiego oraz inne instytucje, przyjęły uchodźców z Ukrainy w sposób wzorowy” – powiedział szef Fundacji.

fot. facebook.com/FundacjaDzieloNowegoTysiaclecia

Dla uczestników obozu przygotowano liczne atrakcje, m.in. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował w swoich obiektach Dzień Sportu z licznymi zawodami, konkursami i treningiem z siatkarzami Czarnych Radom. Muzeum Wsi Radomskiej przygotowało szereg tematycznych warsztatów, a Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny – pokazy, m.in. daktyloskopii, druku 3D, tomografii komputerowej. Miasto zapewniło bezpłatną komunikację miejską i udostępniło obiekty sportowe na terenie jednej z radomskich podstawówek.

Podobne obozy dla młodych ukraińskich uchodźców Fundacja zorganizowała w pierwszej połowie lipca w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobre Miejsce” w Warszawie i w seminarium duchownym w Opolu. Wiceprzewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Paweł Walkiewicz podkreślił, że ostatni dzień pobytu na obozie zawsze obfituje w podsumowania i podziękowania. „Nasi podopieczni byli często do łez wzruszeni i tymi emocjami znowu też wywoływali wzruszenie wśród wychowawców, dziękując za ten piękny czas. Mówili nam, że to ich najlepsze kanikuły w ich życiu” – zaznaczył ks. Walkiewicz.

fot. facebook.com/FundacjaDzieloNowegoTysiaclecia

Biskup diecezji radomskiej Marek Solarczyk podkreślił, że działalność Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i podejmowane przez nią przedsięwzięcia, tj. obóz dla młodych Ukraińców, wpisują się w historię Radomia i kościoła radomskiego, m.in. w związku z wizytą w tym mieście Jana Pawła II w 1991 r. „Tegoroczny obóz wakacyjny jest takim wyjątkowym dopełnieniem i połączeniem tych dwóch rzeczywistości. Jest odpowiedzią na potrzebę niesienia pomocy dzieciom i młodzieży, którzy przybyli do nas z Ukrainy, a jednocześnie wyrazem naturalnej troski fundacji o młodych i wspierania ich rozwoju” – zauważył bp Solarczyk.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana w 2000 roku przez Konferencję Episkopatu Polski, jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła do ojczyzny w 1999 roku. W ciągu ponad 20 lat działalności fundacja objęła opieką kilkanaście tysięcy młodych, zdolnych, niezamożnych ludzi z całej Polski. Z jej wsparcia skorzystało ok. 2 tys. stypendystów. W tym roku Fundacja uruchomiała także program stypendialny dla młodych Ukraińców.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze