epa06441657 Pope Francis speaks to journalists aboard his flight to Chile at the start of the Apostolic Journey to South America, 15 January 2018. Pope Francis’ visit in Chile and Peru runs from 15 January to 22 January 2018. EPA/LUCA ZENNARO Dostawca: PAP/EPA.

Chile: papież spotkał się ofiarami księży pedofilów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek spotkał się we wtorek w Chile z grupą ofiar pedofilii – poinformował rzecznik Watykanu Greg Burke. „Papież płakał z nimi” – ujawnił.

Watykański rzecznik wyjaśnił, że do spotkania z małą grupą ofiar księży pedofilów doszło w nuncjaturze apostolskiej w Santiago, gdzie Franciszek mieszka w czasie wizyty.

Rozmowa – podkreślił – miała ściśle prywatny charakter.

Nie uczestniczył w niej nikt inny oprócz Franciszka i ofiar wykorzystywania – oświadczył Burke.

Następnie stwierdził, że osoby te opowiedziały papieżowi o swych cierpieniach. Franciszek „wysłuchał, modlił się i płakał wraz z nimi”- dodał rzecznik.

Spotkanie miało miejsce w dniu, gdy papież dwukrotnie wypowiedział się publicznie na temat skandalu pedofilii, który dotknął także Kościół w Chile. Rano w przemówieniu do władz kraju w Pałacu Prezydenckim Franciszek oświadczył: „Nie mogę tutaj nie wyrazić bólu i wstydu, jakie odczuwam w obliczu nienaprawialnych szkód wyrządzonych dzieciom przez sługi Kościoła”.

„Chcę dołączyć do moich braci w biskupstwie, gdyż słusznie jest prosić o wybaczenie i wspierać ze wszystkich sił ofiary, a zarazem musimy zobowiązać się do tego, aby to się nigdy nie powtórzyło” – dodał.

Następnie podczas spotkania z duchowieństwem w katedrze w Santiago: zapewnił: „Znam ból wywołany przez nadużycia dokonane na nieletnich i śledzę uważnie to, jak wiele robi się dla przezwyciężenia tego poważnego i bolesnego zła”.

„Jest to – zaznaczył – ból z powodu szkód i cierpienia ofiar oraz ich rodzin, które zobaczyły, że zdradzono ich zaufanie, pokładane w sługach Kościoła”.

To „ból z powodu cierpienia wspólnot kościelnych, a także wasz ból, bracia, którzy oprócz wyczerpania z powodu swego oddania przeżyliście szkody spowodowane podejrzeniami i zwątpieniami, które w niektórych lub w wielu z was mogły zasiać wątpliwości, lęk i nieufność” – powiedział do duchowieństwa.

Franciszek zaznaczył także: „Wiem, że czasami doświadczaliście zniewag w metrze lub idąc ulicą; za to, że idzie się ubranym +po księżowsku+ w wielu wypadkach płaci się wysoką cenę”.

Zobacz także
Wasze komentarze