Zwolenniczka aborcji otrzymała papieski order

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ordynariusz archidiecezji utrechckiej, kardynał  Willem Jacobus Eijk, w poniedziałkowym oświadczeniu potwierdził fakt wręczenia holenderskiej aborcjonistce Lilianne Ploumen, Orderu Świętego Grzegorza, najwyższego odznaczenia papieskiego, nadawanego osobie świeckiej.

Zdjęcie: Order św. Grzegorza

Dyplomatyczny obyczaj
Rzecznik Stolicy Apostolskiej podkreśla, że wynika to z „obyczaju dyplomatycznego”, wymiany odznaczeń między delegacjami podczas oficjalnych wizyt szefów państw i rządów oraz nie stanowił wyrazu przychylności i zgody dla aborcyjnej polityki kontroli urodzin promowanej przez minister Lilianne Ploumen.

Wiadomość o przyznaniu medalu przyjęta została w wielu środowiskach katolickich z niedowierzaniem. Watykan jej jednak nie zdementował. Wiele źródeł wskazuje na to, że Ploumen została wyróżniona w zeszłym roku, gdy w czerwcu 2017 r. wzięła udział w oficjalnej wizycie króla Willema-Alexandra i królowej Máximy z Niderlandów w Watykanie. Z kolei w rozmowie z holenderską rozgłośnią BRN Newsradio sama zainteresowana zasugerowała, że Watykan przyznał jej nagrodę jako osobisty dowód uznania, a nie jako wyróżnienie pro-forma, nadane całej delegacji. Że jest inaczej, próbują przekonywać następni informatorzy, na których powołuje się portal OnePeterFive. Czytamy tam: „Źródła podają, że dokonano rutynowej wymiany dekoracji między urzędnikami z Watykanu i delegacji holenderskiej, i że jedynym powodem, dla którego Ploumen otrzymała nagrodę, było to, że otrzymała ją jako członek tej grupy”.

Zdjęcie: Lilianne Ploumen

Portal informuje o pojawiających się wątpliwościach związanych z brakiem weryfikacji osób, którym przyznaje się odznaczenia. OPF pisze, iż Ploumen była osobą znaną w Watykanie już wcześniej, gdyż spotkała się z Franciszkiem w 2015 roku i rozmawiała z papieżem na temat zmian klimatycznych. W internecie krążą już petycje wzywające Stolicę Apostolską do odebrania orderu pani minister.

Zwolenniczka aborcji otrzymała papieski order
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze