EPA/LI KE

Chiny: w maju w czasie pandemii katolicy przeżywają wiarę metodą „nawiedzenia Maryi”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W maju – miesiącu maryjnym – w warunkach utrzymującej się pandemii koronawirusa katolicy chińscy przeżywają swoją wiarę i swą pobożność na sposób „nawiedzenia Maryi”. Rok bieżący jest w archidiecezji pekińskiej Rokiem Rodziny, ogłoszonym przez biskupów pod wpływem nauczania Franciszka i jego wezwań do towarzyszenia rodzinom w trudnym okresie zarazy.

Pobożność maryjna, która zawsze charakteryzowała katolików chińskich jest przeżywana w sposób szczególny w obecnych warunkach pandemii. 1 maja rozpoczęto miesiąc ku czci Matki Bożej uroczystymi Mszami św., odprawionymi w różnych sanktuariach maryjnych, poświęconych Maryi Niepokalanej, rozrzuconych po całym kraju. Niemożność osobistego pielgrzymowania do tych miejsc nie zniechęciła bynajmniej wiernych ani nie wprawiła ich w stan rezygnacji.

>>> Hostia ukryta w pudełku po czekoladkach [ROZMOWA] 

Wspólnoty postanowiły przyjmować Maryją metodę „Nawiedzenia”, tzn. rodziny przekazują sobie kolejno Jej wizerunek do swych domów i modlą się przed nim w małych grupach lub w tzw. „wieczernikach modlitewnych”, odmawiając różaniec w gronie najbliższych, sąsiadów. Taki sposób działania pozwala umocnić doświadczenie wiary przekazywanej na drodze miłości rodzinnej.

EPA/LI KE

Archidiecezja Jinan – miasta, będącego stolicą nadmorskiej prowincji Szantung (środkowo-wschodnie Chiny) – wezwała wiernych do pielęgnowania modlitwy maryjnej w rodzinach. Podkreślono przy tym, że w ten sposób „pandemia nie przeszkodzi nam w odbyciu duchowej pielgrzymki do sanktuarium Jianshan w miasteczku Huzhuang”. Obchodzi ono w tym roku 125. rocznice wzniesienia tam kościoła pw. Matki Bożej z Lourdes.

>>> Chiny: nowe przepisy ograniczą wolność religijną? 

Wcześniej, 30 kwietnia archidiecezja pekińska skierowała list do wszystkich kapłanów i wiernych, ogłaszający specjalny Rok Rodziny. Inspiracją do niego były list papieża do wszystkich katolików na tegoroczny maj br. i treści zawarte w jego adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia” nt. miłości w rodzinie. Przez cały ten miesiąc archidiecezja podkreśla ważność strzeżenia komunii kościelnej w poszczególnych wspólnotach i w jedności z Kościołem powszechnym w tym okresie, gdy kontakty fizyczne skomplikowały się z powodu posunięć niezbędnych do walki z szerzeniem się koronawirusa.

>>> Wuhan: życie po pandemii? [GALERIA] 

Katolicy chińscy mogą w tym czasie codziennie uczestniczyć zdalnie we Mszy sprawowanej przez Franciszka w kaplicy Domu św. Marty, księża zaś wykorzystują takie narzędzia cyfrowe jak Wechat, aby służyć duszpastersko swym wspólnotom.

Zobacz także
Wasze komentarze