EPA/LI KE

Chiny: w maju w czasie pandemii katolicy przeżywają wiarę metodą „nawiedzenia Maryi”

W maju – miesiącu maryjnym – w warunkach utrzymującej się pandemii koronawirusa katolicy chińscy przeżywają swoją wiarę i swą pobożność na sposób „nawiedzenia Maryi”. Rok bieżący jest w archidiecezji pekińskiej Rokiem Rodziny, ogłoszonym przez biskupów pod wpływem nauczania Franciszka i jego wezwań do towarzyszenia rodzinom w trudnym okresie zarazy.

Pobożność maryjna, która zawsze charakteryzowała katolików chińskich jest przeżywana w sposób szczególny w obecnych warunkach pandemii. 1 maja rozpoczęto miesiąc ku czci Matki Bożej uroczystymi Mszami św., odprawionymi w różnych sanktuariach maryjnych, poświęconych Maryi Niepokalanej, rozrzuconych po całym kraju. Niemożność osobistego pielgrzymowania do tych miejsc nie zniechęciła bynajmniej wiernych ani nie wprawiła ich w stan rezygnacji.

>>> Hostia ukryta w pudełku po czekoladkach [ROZMOWA] 

Wspólnoty postanowiły przyjmować Maryją metodę „Nawiedzenia”, tzn. rodziny przekazują sobie kolejno Jej wizerunek do swych domów i modlą się przed nim w małych grupach lub w tzw. „wieczernikach modlitewnych”, odmawiając różaniec w gronie najbliższych, sąsiadów. Taki sposób działania pozwala umocnić doświadczenie wiary przekazywanej na drodze miłości rodzinnej.

EPA/LI KE

Archidiecezja Jinan – miasta, będącego stolicą nadmorskiej prowincji Szantung (środkowo-wschodnie Chiny) – wezwała wiernych do pielęgnowania modlitwy maryjnej w rodzinach. Podkreślono przy tym, że w ten sposób „pandemia nie przeszkodzi nam w odbyciu duchowej pielgrzymki do sanktuarium Jianshan w miasteczku Huzhuang”. Obchodzi ono w tym roku 125. rocznice wzniesienia tam kościoła pw. Matki Bożej z Lourdes.

>>> Chiny: nowe przepisy ograniczą wolność religijną? 

Wcześniej, 30 kwietnia archidiecezja pekińska skierowała list do wszystkich kapłanów i wiernych, ogłaszający specjalny Rok Rodziny. Inspiracją do niego były list papieża do wszystkich katolików na tegoroczny maj br. i treści zawarte w jego adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia” nt. miłości w rodzinie. Przez cały ten miesiąc archidiecezja podkreśla ważność strzeżenia komunii kościelnej w poszczególnych wspólnotach i w jedności z Kościołem powszechnym w tym okresie, gdy kontakty fizyczne skomplikowały się z powodu posunięć niezbędnych do walki z szerzeniem się koronawirusa.

>>> Wuhan: życie po pandemii? [GALERIA] 

Katolicy chińscy mogą w tym czasie codziennie uczestniczyć zdalnie we Mszy sprawowanej przez Franciszka w kaplicy Domu św. Marty, księża zaś wykorzystują takie narzędzia cyfrowe jak Wechat, aby służyć duszpastersko swym wspólnotom.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze