Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Choinka ze Słowenii stanęła na placu św. Piotra

Pochodzący z miejscowości Kočevje, w południowo-wschodniej części Słowenii 30-metrowy świerk stanął dziś na placu św. Piotra.

>>> Rzym: na placu Weneckim stanęła choinka [GALERIA]

Decyzję o podarowaniu choinki zatwierdził rząd tego kraju, upatrujący w tym geście „doskonałą okazję do promocji Słowenii, szczególnie w kontekście jej przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2021 roku”. 30-metrowy świerk ma też symbolicznie upamiętnić 30. rocznicę referendum w sprawie niepodległości Słowenii.

Szopka z Abruzji

>>> Zadanie na Adwent: odkryj czuły sens Bożego Narodzenia

W ciągu najbliższych niemal dwóch tygodni trwać będą prace nad zainstalowaniem oświetlenia oraz ceramicznej szopki, która przyjedzie z Castelli, w prowincji Teramo w Abruzji, od XVI wieku ważnego ośrodka produkcji ceramiki. Gubernatorat Państwa Watykańskiego poinformował, że „w tym roku jeszcze bardziej niż zwykle, wyposażenie tradycyjnej przestrzeni poświęconej Bożemu Narodzeniu na placu św. Piotra będzie dla całego świata znakiem nadziei i ufności”, wyrażając to, że „Jezus przychodzi do swego ludu, aby go zbawić i pocieszyć”. Jest to „ważne przesłanie w tym trudnym czasie kryzysu sanitarnego związanego z Covid-19”.

Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI



Szopka z Castelli składa się wykonanych z ceramiki figur większych niż naturalne postaci ludzkie. Jest ona nie tylko symbolem kultury regionu Abruzja, lecz także dziełem sztuki współczesnej, mającej jednak swe korzenie w tradycyjnej obróbce ceramiki właściwej dla Castelli. Figury są dziełem uczniów i nauczycieli dawnego Instytutu Sztuki „F.A. Grue”, obecnie państwowego liceum aorystycznego designu. W latach 1965-1975 tematyka bożonarodzeniowa była elementem nauczania w Instytucie.

Dwukrotnie choinka z Polski

>>> „Pocieszycielka strapionych”. Niezwykły, maryjny muzyczny projekt na Adwent [WIDEO]

Choinka i szopka pozostaną na placu św. Piotra do końca liturgicznego okresu Bożego Narodzenia, czyli do Niedzieli Chrztu Pańskiego 10 stycznia 2021 roku. Tradycyjnie inauguracja szopki i zapalenie lampek na choince odbędą się – z zachowaniem obostrzeń związanych z pandemią – w piątek 11 grudnia o godz. 16.30. Ceremonii przewodniczyć będą: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu i jego sekretarz generalny bp Fernando Vérgez Alzaga. Tego samego dnia rano papież przyjmie delegacje Castelli i Kočevja, które oficjalne przedstawią oba dary: szopkę i choinkę.

Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Zwyczaj ustawiania choinki na placu św. Piotra wprowadził w 1982 r. papież Jan Paweł II. Pomysł ten bardzo szybko zyskał uznanie rzymian oraz turystów i pielgrzymów zagranicznych. Początkowo drzewa pochodziły z lasów włoskich, ale szybko w akcję tę włączyły się inne kraje, traktując podarowanie drzewka papieżowi jak zaszczyt, a zarazem swego rodzaju promocję własnego regionu. W latach 1997 i 2017 choinki do Watykanu pochodziły z Polski: z Zakopanego i z Ełku.

Galeria (8 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze