fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Chorowały na nowotwór piersi, dziś pielgrzymują na Jasną Górę

Nowotwór piersi dosięga coraz więcej kobiet i sięga po coraz to młodsze pacjentki. Największym sojusznikiem w walce z nim jest profilaktyka – apelowały uczestniczki 26. Pielgrzymki Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. Tradycyjnie odbyła się ona w pierwszą sobotę października – międzynarodowego miesiąca Świadomości Raka Piersi. Nie zabrakło przedstawicielek Amazonek z Niemiec, Czech, Słowacji czy Włoch.

Jasnogórskie spotkanie jest też zawsze czasem modlitwy w intencji wszystkich zmagających się z chorobami nowotworowymi. Mszy św. na jasnogórskim Szczycie przewodniczył bp senior Antoni Długosz z Częstochowy.

Uczestniczki pielgrzymki przyniosły ze sobą słoneczniki, które są ich symbolem. Słonecznik to kwiat słońca, a słońce to podstawa życia, które jest najcenniejszym darem, szczególnie cenionym przez Amazonki. Mottem pielgrzymki było zapewnienie „Jestem tu dla Ciebie Maryjo!”

Krystyna Wechman z Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych zwraca uwagę, że wciąż zapadalność na rak piersi jest wysoka i zbiera on obfite żniwo. Problemem przy nowotworach złośliwych jest brak czasu, dlatego wczesne rozpoznanie, wykonywanie badań piersi, zrobienie USG czy mammografii jest bardzo ważne. Im szybciej zostanie wykryty rak, tym lepsze rokowania ma pacjentka.

W ramach pielgrzymki odbyła się konferencja: „TAK dla zdrowia rodziny”. To też w ramach kampanii realizowanej jest przez Medyczną Rację Stanu i Fundację Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Jej głównym celem jest promowanie profilaktyki onkologicznej.

Kampania „Tak dla zdrowia rodziny” skupia się na edukacji na temat badań profilaktycznych, szczepień przeciwko wirusom powodującym raka, testów przesiewowych w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego i wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz otyłości.

Jak podkreśliła Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek, choroba nowotworowa jest trudnym wyzwaniem dla całej rodziny, stąd ogromne znaczenie ma poradnictwo i opieka psychologiczna. – Pamiętajmy, że to nie tylko kobiety chorują, ale choruje cała rodzina, choruje społeczeństwo. Ważna jest zarówno profilaktyka, ale także i psychika oraz własna duchowość. Swoim przykładem, pokazujemy, że nie tylko można pokonać raka, ale że życie po zabiegu może być wartościowe i inspirujące dla innych – powtarza z przekonaniem prezes częstochowskich Amazonek.

Barbara Ciach z Opoczna, która na nowotwór zapadła 14 lat temu, uważa, że wielkim sojusznikiem w zmaganiach z choroba oprócz wsparcia rodziny i przyjaciół jest rozwijanie swoich pasji i niepoddawanie się pesymizmowi.

fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Specjalny list do uczestniczek pielgrzymki przesłała Pierwsza Dama RP Agata Kornnhauser-Duda, która jest Ambasadorką Kobiet z Rakiem Piersi w Polsce.

– Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z własną chorobą, wspierają panie kolejne kobiety w pokonywaniu raka. Wsparcie to jest bezcenne, zwłaszcza w przypadku ciężkiej choroby, która zmienia życie i wpływa na jego dalszy bieg – napisała z uznaniem o polskich Amazonkach Pierwsza Dama. Podziękowała im za empatię i solidarność, że swoją postawą dają siłę innym pacjentkom oraz za propagowanie wiedzy o zapobieganiu nowotworom oraz kampanię edukacyjną „TAK dla zdrowia rodziny”, która ma na celu skupić uwagę społeczną wokół tematu współodpowiedzialności za zdrowie własne i swoich bliskich.

Duchową łączność z Amazonkami wyraził też w specjalnym liście papież Franciszek, który podkreślił, że modlitwa kobiet zmagających się z chorobą i cierpieniem ofiarowanym „w jedności z cierpieniami Jezusa ukrzyżowanego za zbawienie świata” ma ogromną moc i może zmienić świat.

Stowarzyszenie Amazonek jest organizacją samopomocową, działającą na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi, skupia kobiety w trakcie i po leczeniu tego nowotworu, wspomagając ich rehabilitację fizyczno-psychologiczną. Amazonki działają w myśl zasady: „Pomagając innym, pomagasz sobie”.

Do najbardziej znanych akcji kobiet zmagających się z chorobami nowotworowymi są Marsze Życia i Nadziei czy Marsze Różowej Wstążki. Mają one uświadomić, że z tą chorobą można wygrać – pod warunkiem, że jest wcześnie wykryta. Podczas marszów, zarówno amazonki, jak i lekarze ginekolodzy czy onkolodzy odpowiadają na liczne pytania. Zachęcają panie do systematycznego samobadania piersi – najprostszej i bardzo skutecznej metody wykrywania nowotworu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze