fot. cathopic

VI Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów: chcemy obalać stereotypy!

„Młodzi chodzą szybo, ale tylko starsi znają drogę” – przypomina papież Franciszek. Na Jasną Górę przybyła 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów. Tradycyjnie odbywa się ona przed obchodzonym 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych.

Spotkanie ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę apostolskiego angażowania seniorów w Kościele, jest też okazją do budowania mostów między pokoleniami. Organizatorem pielgrzymki jest Akcja Katolicka arch. częstochowskiej.

– Wiemy, że najlepiej jest u Mamy, dlatego przynajmniej raz w roku staramy się tutaj być. Zawierzamy Jej wszystkie troski i radości. Modlimy się w intencjach Ojczyzny, pokoju na świecie i by nie było nienawiści w naszym narodzie – mówili seniorzy.

Wanda Szczepańczyk, wiceprezes Akcji Katolickiej przy parafii św. Wojciecha w Częstochowie zauważyła, że choć seniorzy mają swoje dolegliwości, to nie chcą narzekać, tylko działać. – W parafialnych klubach seniora są ćwiczenia, tańce, wykłady, to nam pomaga w codziennej egzystencji. Dzięki temu możemy dłużej cieszyć się zdrowiem, i ciał, i ducha – opowiadała z uśmiechem.

– Moja babcia mówiła, że bez uporządkowanego życia duchowego nic nie osiągnę i o tym chcę pamiętać. Seniorzy w wielu życiowych sprawach mogą nas pokierować, tylko musimy zacząć ich słuchać – podkreślił Mateusz Janik, wolontariusz Akcji Katolickiej arch. częstochowskiej.

Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej arch. częstochowskiej zauważył, że pielgrzymki na Jasną Górę są potrzebne Kościołowi, Akcji Katolickiej, a szczególnie seniorom. – To oni są biblioteką, źródłem wiedzy, z którego młodzi powinni czerpać wzór. Tak, jak zauważył to Ojciec Święty Franciszek, że „młodzi chodzą szybko, ale tylko starsi znają drogę” i właśnie o to chodzi, by każdy z nas zaczerpnął z mądrości osób w podeszłym wieku i żebyśmy łamali stereotypy, które mówią, że starość się Bogu nie udała, bo tak naprawdę nie jest – opowiadał prezes. Dodał, że współczesna kultura niesie ze sobą kult młodości i kult ciała i z tego powodu młodzi nie zauważają osób starszych. Bardzo ważne jest, żeby przybliżać ich do siebie, tworzyć mosty między pokoleniami. – Trzeba im pokazać, że mają wspólne tematy, dotyczące np. historii naszej Ojczyzny czy odkrywania swojego miejsca w Kościele – wyjaśniał prezes.

>>> Jasna Góra: siostry Kanoniczki Ducha Świętego dziękowały za trwanie „na drogach miłosierdzia”

fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Po Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, która była centralnym punktem pielgrzymki, odbył się Panel Senioralny. Poruszono w nim zagadnienia związane z egzystencją seniorów na tle zmian kulturowych, a także aktywności ich w okresie jesienno-zimowym i odporności organizmu.

Pielgrzymka odbywa się przed obchodzonym 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. Jego celem jest integracja środowiska senioralnego oraz umocnienie więzi międzypokoleniowych. To dzień pamięci i wdzięczności za wszystkich podeszłych wiekiem i za to wszystko, co seniorzy wnieśli w życie każdego z nas.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze