EPA/SERGEI ILNITSKY

Christina Koch powróciła na Ziemię. To właśnie ona odbyła najdłuższy kobiecy spacer w kosmosie [WIDEO]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Historia podboju kosmosu zmienia się na naszych oczach. Pierwsi ludzie w kosmosie, pierwszy człowiek na księżycu, pierwsza kobieta w przestrzeni kosmicznej…. i pierwsza kobieta, która w tej przestrzeni była dotąd najdłużej (aż 335 dni). Dzisiaj statek Sojuz MS-13 powrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię, wylądował w Kazachstanie. W skład załogi weszła rekordzistka, astronautka, Christina Koch.

Statek z astronautami wylądował dzisiaj na pustyni w pobliżu miasta Dżezkazgan. Na jego pokładzie była 40-letnia Amerykanka Christina Koch z NASA, 42-letni Włoch Luca Parmitano z Europejskiej Agencji Kosmicznej i 53-letni Rosjanin Aleksander Skworcow z Roskosmosu.

>>> Hostia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

NASA niedostosowane do kobiet?

Pierwszy, całkowicie kobiecy spacer kosmiczny miał się odbyć w marcu zeszłego roku. Doszło do niego dopiero w październiku 2019 r. dlatego, że NASA nie posiadała wówczas… dwóch kombinezonów dostosowanych dla kobiet. Koch dlatego musiała w marcu odbyć spacer kosmiczny z Nickiem Hague’m. W Październiku doszło jednak do wyczekiwanej, historycznej chwili, gdy Christina Koch wraz z Jessicą Meir wyszły samodzielnie w otwartą przestrzeń kosmiczną, by naprawić spektrometr i wymienić baterie solarne na powierzchni statku. Był to pierwszy w historii podboju kosmosu, całkowicie kobiecy spacer. 

>>> Lot na Księżyc możliwy był dzięki… naziście

335 dni kobiety w kosmosie

Christina pobiła również inny rekord. To najdłuższy, ciągły pobyt kobiety w kosmosie. Wcześniej miała go astronautka Peggy Whitson (289 dni). To znów pierwszy lot kosmiczny, w którym dokonano zmiany misji NASA dla astronauty przebywającego w kosmosie. Misja Koch ma dostarczyć badaczom danych na temat wpływu nieważkości i promieniowania kosmicznego na ciało kobiety podczas długotrwałych lotów kosmicznych. Wyniki tych badań mają zostać wykorzystane przez NASA przy budowie stałej stacji kosmicznej na powierzchni… Księżyca w ciągu następnej dekady – zauważa agencja Reutera.

>>> Co zabrałbyś ze sobą na księżyc? Buzz Aldrin zabrał… komunię świętą

Jaki rekord będzie następny?

Galeria (10 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze