Fot. Michał Jóźwiak

Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie wydali wspólny kalendarz na 2020 rok

To już trzecia edycja wyjątkowej publikacji stworzonej przez księdza, żyda i imama. Kalendarz „W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem” jest dostępny bezpłatnie w punktach informacji kulturalnej i turystycznej oraz w siedzibie urzędu miasta.

– Poznań to miasto otwarte, w którym jest miejsce dla każdego, niezależnie od poglądów, narodowości czy wyznania. Mam nadzieje, że kalendarz będzie, tak jak w latach poprzednich, impulsem do lepszego zrozumienia różnorodności kulturowej i religijnej mieszkańców Poznania, a także przypomnieniem o wartościach, które nas łączą – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem” jest efektem szeregu spotkań Youssefa Chadida, imama lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, przedstawicieli gminy żydowskiej w Poznaniu i Marcina Wrzosa, księdza misjonarza oblata. To niezwykła na tle kraju publikacja, której celem jest ukazanie różnorodności i możliwości pokojowego życia obok siebie wyznawców różnych religii.

Kliknij w obrazek poniżej, by zamówić kalendarz

– Pierwszy poznański Kalendarz Trzech Religii ukazał się dwa lata temu, a inspiracją do niego była podobna inicjatywa z Katowic. Pomysł trafił na podatny grunt. W Poznaniu od lat trwa dialog między religiami abrahamowymi, a wspólne prace nad kalendarzem są pretekstem do spotkań oraz wymiany myśli, i to nie tylko w cieniu synagogi, meczetu czy kościołów, ale czasem również w bardziej zaskakujących miejscach – mówi o. Marcin Wrzos, współtwórca i koordynator projektu.

Karty kalendarza są podzielone na trzy części, każda oparta jest na innej rachubie czasowej. – Poza kalendarium gregoriańskim znajdziemy w nim też kalendarz muzułmański, datowany od pielgrzymki proroka Mahometa z Mekki do Medyny oraz żydowski, liczony od powstania świata – podkreśla Ewa Pacek z żydowskiej gminy wyznaniowej w Poznaniu.

Kalendarz zawiera najważniejsze święta trzech religii, wyszczególnia dni modlitwy (niedziela, szabat, dzień zgromadzenia) i nazwy poszczególnych miesięcy. – W części dotyczącej chrześcijan pojawiają się święta nie tylko katolików, ale również prawosławnych, protestantów i starokatolików. Wyróżnione są też daty polskich świąt narodowych oraz innych istotnych dni – dodaje Youssef Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, współtwórca kalendarza.

Okładka Kalendarza/MD

Wprowadzeniem do publikacji są teksty opowiadające o tym, jak każda z religii postrzega miłosierdzie i jak je wyraża. Jak podkreślają autorzy: – Miłosierdzie, to najważniejsze z imion Boga. Od niego, jako poznańscy wyznawcy judaizmu, islamu i chrześcijaństwa, uczymy się pełnić dzieła miłosierdzia wobec wszystkich. Wspólnie odkrywamy, że to kolejna rzecz, która nas łączy – czytamy we wstępie.

Kalendarz jest bogato ilustrowany. Na poszczególnych kartach znajdują się zdjęcia związane z Poznaniem, wyjaśnienia tradycji, obrządków czy modlitw, każdej z religii.

W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem” z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nakład pierwszej edycji wyniósł 3,5 tys. egzemplarzy. Zeszłoroczny – 5 tys. A w tym roku do punktów dystrybucji trafi 5,3 tys. sztuk.

Kalendarz jest bezpłatny. Można go odbierać w nowej siedzibie Wydziału Kultury UM przy ul. 3 maja 46, w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) i punktach Informacji Turystycznej (Stare Miasto, lotnisko, dworzec kolejowy). A także w synagodze (ul. Stawna 10), meczecie (ul. Biedrzyckiego 13) oraz parafii i klasztorze oblatów w Poznaniu (ul. Ostatnia 14) lub online za pośrednictwem strony: www.misyjne.pl. Dodatkowo kalendarz znajdzie się też w poznańskich szkołach, do których uczęszczają uczniowie różnych wyznań.

Projekt został sfinansowany z budżetu Miasta Poznania.

Galeria (6 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze