wikimedia commons/public domain/CarlosVdeHabsburgo/CC BY-SA 4.0

Ci święci przeżywali transwerberację. Co to oznacza?

Zapewne słyszeliście o słynnej rzeźbie Berniniego pt. „Ekstaza św. Teresy”. Przedstawia ona moment szczególnej ekstazy, zwanej transwerberacją. Doświadczyła jej nie tylko św. Teresa z Ávili, ale też wielu innych świętych.

Transwerberacja to najprościej ujmując przebicie serca (najczęściej przez anioła) podczas ekstazy, które jest nawiązaniem do rany, która została zadana Chrystusowi na krzyżu. Czasami po zbadaniu, po śmierci, jak u św. Filipa Neri, serce nosi fizyczne znamię tej rany. 

>>> Święta Teresa i święty Jan. Coś więcej niż przyjaźń  

wikipedia/Welleschik/CC BY-SA 3.0

Gdy Bernini wykonał tę szczególną rzeźbę, która znajduje się dzisiaj w jednym z rzymskich kościołów, rozległ się skandal. Poza św. Teresy wygląda w pewnych szczegółach nie tylko jak mistyczna ektaza – ale jak scena wprost erotyczna. Swobodna poza ciała, zmrużone oczy, rozchylone usta, z których wydobywa się delikatny jęk. Bernini odparł jednak zarzuty, tłumacząc się wiernością opisu samej św. Teresy:

Pewnego razu objawił mi się niepostrzeżenie piękny anioł. Ujrzałam w jego dłoni wycelowaną długą, ognistą lancę. Wydawało się, że kilkakrotnie wbił ją w moje serce. Ból był tak rzeczywisty, że jęczałam. Jednak żadna ziemska radość nie może dać tak pełnego zaspokojenia. 

Ból był tak wielki, że wydawałam z siebie te wszystkie skargi, a delikatność tak nadmierna, która zadawała mi ten przemożny ból, że nie mogłam pragnąć, by ustała; jedynie Bóg może zaspokoić duszę.

>>> 8 niezwykłych cytatów św. Katarzyny ze Sieny, które musisz poznać 

Ten ciekawy przypadek zwrócił uwagę na doświadczenia wielu świętych, którzy przeżywali transwerberację. Byli to m.in. św. Franciszek z Asyżu, św. o. Pio, św. Filip Neri, św. Katarzyna ze Sieny i wielu innych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze