PAP/Radek Pietruszka

Cmentarz Wojskowy na Powązkach: uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Na Powązkach Wojskowych w Warszawie z udziałem m.in. marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego odbyła się uroczystość upamiętniająca 96 osób, które zginęły w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Przy grobach i przed pomnikiem upamiętniającym ofiary tragedii smoleńskiej stanął posterunek honorowy wojska i straży miejskiej. Podczas uroczystości przed pomnikiem ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odczytano listę pasażerów tragicznego lotu.

Głos zabrał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który podkreślił, że tragedia smoleńska na krótko „naznaczyła i zjednoczyła wszystkich”. – Dzisiaj w tych niesłychanie trudnych i niebezpiecznych czasach, w momencie, kiedy wojna jest u naszej granicy, w momencie, kiedy miliony ludzi szukają u nas bezpieczeństwa i szukają u nas pocieszenia, potrzebna jest nam chociaż namiastka wspólnoty, a nie kolejne spory – nieprawdziwe – powiedział. Dodał, że dziś jest „dzień zadumy, dzień modlitwy, dzień ciszy”.

>>> Syreny alarmowe z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej. Czy to dobry pomysł na uczczenie jej ofiar?

PAP/Radek Pietruszka

Modlitwa za ofiary

Następnie w intencji zmarłych członków delegacji, załogi samolotu oraz funkcjonariuszy BOR odmówiona została modlitwa ekumeniczna, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. – Kościół rzymskokatolicki przeżywa dzisiaj Niedzielę Palmową, Niedzielę Męki Pańskiej, wchodzimy w okres Wielkiego Tygodnia, przygotowujący nas do Świąt Wielkanocnych. Będziemy celebrować tajemnice związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. Prośmy Boga Wszechmogącego i miłosiernego o to, aby nasi bracia i siostry w tragedii smoleńskiej mieli udział w owocach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – powiedział biskup polowy.

Zgromadzeni przed pomnikiem odmówili wspólnie „Ojcze nasz” oraz modlitwę za zmarłych. Wraz z bp. Lechowiczem modlitwy odmówili także przedstawiciele duszpasterstw wojskowych prawosławnego i ewangelickiego. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem. Dokładnie o godz. 8.41, w godzinę katastrofy przerwano ceremonię składania kwiatów, odezwały się syreny alarmowe. Pamięć ofiar katastrofy uczczono minutą ciszy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze