fot. Michał Jóźwiak/ Misyjne Drogi

Co będzie tematem kolejnego roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce?

Pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” będzie realizowany kolejny rok duszpasterski (2024/2025) w Kościele w Polsce.  Rozpocznie się wraz z początkiem Adwentu, w grudniu br. Temat „Pielgrzymi nadziei” jest tożsamy z wybranym przez papieża hasłem Roku Świętego 2025. Podczas 397. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie, główne założenia programu duszpasterskiego przedstawił dziś biskupom bp Andrzej Czaja – przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Bp Czaja powiedział, że „w haśle Roku Świętego Pielgrzymi nadziei zawarta jest wyrazista podpowiedź, jasne wskazanie kim mają być wyznawcy Chrystusa w dzisiejszych uwarunkowaniach Kościoła i świata: ludźmi mocnymi nadzieją i budzącymi nadzieję”. Wyjaśnił, że słowa te współbrzmią z hasłem Roku Świętego i odsłaniają, co papież ma na myśli mówiąc  o uczniach-misjonarzach Chrystusa i jak widzi misję Kościoła w dzisiejszym świecie: Budzić nadzieję w nas i między nami, rozpalać ją w świecie”. Wyjaśnił, że niesienie nadziei jest szczególnie potrzebne w dzisiejszej Polsce, która jest „podzielona jak jeszcze nigdy i oczekuje przede wszystkim nadziei”.

>>> Ks. Paweł Płaczek: potrzebna jest przestrzeń dla wolontariuszy – ku nowemu powiewowi ducha misyjnego w Polsce [ROZMOWA]

Podkreślił, że wezwanie do niesienia nadziei otaczającemu światu ma wyraźne ukierunkowanie misyjne, bowiem świat ten potrzebuje świadectwa nadziei bardziej niż kiedykolwiek. „Jako uczniowie Jezusa nie możemy uchylać się od zadania ukazywania i przekazywania zranionej ludzkości miłości i czułości Boga” – stwierdził przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. A dzięki ukierunkowaniu misyjnemu przygotowywany program duszpasterski będzie bezpośrednią kontynuacją trzyletniego synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. 

Bp Andrzej Czaja, fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl

– Tak więc generalnie pozostajemy w temacie odnowy Kościoła na drodze synodalności, a koncentrujemy uwagę na missio. Chcemy rozwijać ducha misyjnego zaangażowania w każdym wiernym i w całej wspólnocie, wzywając wszystkich wraz z papieżem, do bycia w świecie pielgrzymami nadziei, do wspólnego podążania z nadzieja i krzewiąc nadzieję, stając się coraz bardziej solą i światłem tego świata – wyjaśniał bp Czaja.

Jednocześnie poinformował, że program duszpasterski korespondować będzie z rozpoczynającą się w tym roku 9-letnią nowenną przygotowującą nasze społeczeństwo do Jubileuszu  2033 r., czyli tysiąclecia śmierci Jezusa. Biskup zapowiedział, że jeszcze w tym roku, w ramach nowenny w czasie Triduum Paschalnego, będziemy dziękować za Odkupienie a w wigilię Zesłania Ducha Świętego w parafiach ma być głoszony kerygmat. Z kolei 25 i 26 maja będą miały miejsce polskie obchody Światowych Dni Dzieci.

Inną z form służących przygotowaniu do Jubileuszu 2033 ma być inicjatywa „Męski różaniec”, służąca zaprowadzeniu Nabożeństwa Wynagradzającego Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwsze soboty.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze