Co rok 2024 przyniesie Kościołowi katolickiemu?
Zakończenie w październiku XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” i otwarcie Roku Świętego, 24 grudnia 2024 r., w którym oczekuje się, że w jego obchodach w Rzymie weźmie udział 45 milionów ludzi Watykan będzie gospodarzem dwóch ważnych wydarzeń dla Kościoła katolickiego na całym świecie w nadchodzącym roku.
W październiku w Watykanie odbędzie się druga sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Uczestnicy Synodu z całego świata – świeccy i biskupi – zagłosują nad dokumentem końcowym. W międzyczasie odbędzie się oddzielny proces konsultacji w Kościele powszechnym w sprawie niektórych fundamentalnych kwestii teologicznych i kanonicznych poruszonych w procesie synodalnym, takich jak na przykład diakonat kobiet oraz nad tematami wskazanymi przez papieża. Zajmą się tym międzynarodowe grupy robocze, których prace zostaną przedstawione na zgromadzeniu synodalnym jesienią.
Papież Franciszek 13 marca rozpoczyna dwunasty rok swojego pontyfikatu. 87-letni zwierzchnik Kościoła katolickiego niedawno potwierdził swoją podróż do Belgii w 2024 roku, choć data nie została jeszcze ustalona. Nadal nie wiadomo, czy odbędą się planowane wizyty na Polinezji oraz w ojczyźnie Franciszka, Argentynie. Wielokrotnie spekulowano też na temat podróży do Ameryki Południowej związanej m. in. z udziałem w Światowym Kongresie Eucharystycznym w Quito w Ekwadorze we wrześniu.
Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron chce zaprosić Franciszka do Paryża z okazji zakończenia renowacji znanego na całym świecie miejsca kultu, paryskiej katedry Notre Dame, która została zniszczona przez pożar w 2019 r. i ma zostać ponownie otwarta na 8 grudnia.
Z kolei w Sylwestra przypada pierwsza rocznica śmierci papieża Benedykta XVI (2005-2013). Z tej okazji abp Georg Gänswein, wieloletni sekretarz papieża Ratzingera będzie przewodniczyć w Bazylice św. Piotra Mszy św. w jego intencji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |