£ódŸ 19.03.2018. Metropolita ³ódzki abp Grzegorz Ryœ podczas konferencji prasowej poœwiêconej prezentacji nowej inicjatywy dotycz¹cej obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskê Niepodleg³oœci, 19 bm. w ³ódzkiej Kurii Metropolitalnej. (wst) PAP/Grzegorz Micha³owski

Cykl spotkań u arcybiskupa Rysia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Polskość – inspiracje – obowiązki” – pod takim hasłem abp metropolita łódzki Grzegorz Ryś organizuje cykl spotkań w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsze odbędzie się jeszcze w marcu.

Umiejętność rozmowy
Arcybiskup przedstawił plan spotkań podczas spotkania z dziennikarzami. Zwrócił uwagę, że choć rocznica się zbliża, to pojawia się pytanie, czy my się do niej zbliżamy i na ile potrafimy się do niej zbliżyć wspólnie. Według niego nie brakuje wprawdzie swoistych „zaklęć”, by tak było, ale nie widać, by przekładały się one na konkretne inicjatywy i miejsca spotkań ludzi, których może różnić bardzo wiele, ale łączy miłość do Polski i umiejętność rozmowy. „Dlatego pomyślałem sobie, aby udostępnić swój dom (budynek kurii metropolitalnej) na spotkania ludzi, których może różnić bardzo wiele, ale są „chorzy na Polskę”, czyli cechuje ich głęboki patriotyzmem i mają umiejętność rozmowy” – mówił abp Ryś.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podczas konferencji prasowej poświęconej prezentacji nowej inicjatywy dotyczącej obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w łódzkiej Kurii Metropolitalnej, fot: Grzegorz Michałowski, PAP

Temperatura jak za Norwida
Jak poinformował, cała seria spotkań ma wspólny tytuł: „Polskość – inspiracje – obowiązki”. Przyznał, że tytuł jest zaczerpnięty od Cypriana Kamila Norwida z dwóch powodów. Po pierwsze – według niego – Norwid jest identyfikowany jako myśliciel głębokiego patriotyzmu, a przyszło mu formułować myśli w XIX wieku, kiedy naród polski był pozbawiony ojczyzny i kiedy był czas wielkiego sporu o polskość i o jej rozumienie. „Temperatura tamtych sporów – tak mi się wydaje z lektury Norwida – wcale nie była niższa niż dzisiejsza” – dodał arcybiskup.Drugi powód był zaś taki, że Norwid wśród wielu naszych pisarzy jest myślicielem najbardziej religijnym. Jego refleksja nad polskością jest mocno osadzona w przeżywanej przez niego religii chrześcijańskiej.

Pierwsze spotkanie już za tydzień!
Arcybiskup poinformował, że na pierwsze spotkanie, które jest planowane 26 marca, zaproszeni zostali prof. Karol Modzelewski i prof. Adam Strzembosz. „To są ludzie, którzy mogą rozmawiać o tym, co to jest polskość, do czego ich inspirowała i inspiruje, do czego ich zobowiązywała i zobowiązuje, przy całej różnorodności ich biografii” – uważa hierarcha.

Podkreślił, że w spotkaniach jako rozmówcy nie będą brali udziału duchowni. Według niego to ma być rozmowa, dla której kościół otwiera swój dom, natomiast „niech rozmawiają wszyscy inni, którzy chcą w tej rozmowie się odnaleźć”. Natomiast do wysłuchaniu debaty zaproszone zostały m.in. postaci z życia społecznego, kulturalnego, akademickiego, politycznego. Mają też być maturzyści, bo – jak powiedział arcybiskup – bez młodych ludzi te rozmowy tracą wiele na znaczeniu i ze swojego sensu. „Nie potrzeba rozmowy dla rozmowy, ale rozmowy, która ma wyznaczać jakieś kroki na przyszłość” – stwierdził. Wiadomo już, że następne spotkanie z cyklu „Polskość – inspiracje – obowiązki” odbędzie się w kwietniu, a wezmą w nim udział prof. Ryszard Bugaj i były marszałek Sejmu Marek Jurek.

Cykl spotkań u arcybiskupa Rysia
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze