Medal Brata Alberta dla Pierwszej Damy i Kuby Błaszczykowskiego!

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser-Duda – została uhonorowana w poniedziałek Medalem św. Brata Alberta, przyznawanym za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. W imieniu Pierwszej Damy medal odebrał prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Wśród uhonorowanych Medalem znaleźli się także: sportowcy Zofia Noceti-Klepacka i Jakub Błaszczykowski oraz rodzina krakowskich przedsiębiorców państwa Wadowskich. Laureatów medalu wybiera kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji im. Brata Alberta, która prowadzi w Polsce placówki dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, m.in. schroniska, warsztaty terapii zajęciowej i świetlice terapeutyczne. Jak podała Kapituła, Agata Kornhauser-Duda została uhonorowana „za działalność społeczną na rzecz organizacji pozarządowych i osób niepełnosprawnych”.

Windsurferka Zofia Noceti-Klepacka, brązowa medalistka XXX letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, została uhonorowana medalem „za przekazanie medalu olimpijskiego na aukcję dla chorej Zuzi oraz za działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących pomocy”.

Z kolei piłkarz Jakub Błaszczykowski otrzymał medal „za działalność charytatywną w ramach założonej przez siebie Fundacji Ludzki gest w Opolu na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy”. Rodzinę krakowskich przedsiębiorców Józefa i Urszulę Wadowskich wraz z synami Pawłem i Sławomirem uhonorowano za działalność charytatywną na rzecz niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta oraz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

List Pierwszej Damy
Wręczenie medali odbyło się w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” 2018, organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. W imieniu nieobecnej podczas uroczystości z powodów rodzinnych Agaty Kornhauser-Dudy medal odebrał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Odczytał on także list, w którym Agata Kornhauser-Duda dziękuje za wyróżnienie. „Czuję się zaszczycona, że znalazłam się w gronie osób, które Kapituła Medalu Św. Brata Alberta postanowiła uhonorować tym nobilitującym wyróżnieniem. Jest to dla mnie przede wszystkim zobowiązanie, ale też naprawdę głębokie i wzruszające przeżycie” – napisała małżonka prezydenta. Dodała, że w ciągu minionych dwóch lat starała się odpowiadać na zaproszenia i prośby płynące z organizacji pozarządowych i środowisk osób niepełnosprawnych, które zachęcały ją do poznawania ich działalności, ale też potrzeb i problemów, z jakimi muszą się mierzyć na co dzień. „Wielokrotnie spotykałam się z osobami niepełnosprawnymi, które pokazały mi, jak aktywnie, wspaniale i dzielnie radzą sobie w życiu, jak wiele spraw i rzeczy ich obchodzi, ile dobrego i pożytecznego robią dla siebie i swojego najbliższego otoczenia” – napisała w liście Pierwsza Dama.

 

Zdjęcie: wręczający medale bp Damian Muskus, Dawid Błaszczykowski i Jerzy Brzęczek, którzy odebrali medal w imieniu piłkarza, fot: Jacek Bednarczyk, PAP

 

Medal dla nieobecnego Jakuba Błaszczykowskiego odebrali jego brat Dawid Błaszczykowski oraz wujek Jerzy Brzęczek. „To wielka satysfakcja dla Jakuba, ale ponieważ jest on skromną osobą, na pewno by spytał – za co? Bo jeszcze z bratem wiele pracy przed nami, żeby zrobić coś naprawdę pożytecznego” – powiedział brat piłkarza.

Źródło – nie konewka
Paweł Wadowski, przedstawiciel trzypokoleniowej rodziny laureatów Medalu, przypomniał słowa Brata Alberta: „Pij ze źródła, nie z konewki”. „Myślę, że te słowa należy traktować jako radykalne wezwanie do życia w Ewangelii. Patrząc z tej perspektywy myślę, że my nic wielkiego nie robimy, po prostu budujemy przyszłość dla siebie i dzieci, kiedy będziemy rozliczani nie z tego, co mamy, ale z miłości do bliźniego” – powiedział laureat.

Ustanowiony w 1997 r. Medal św. Brata Alberta jest przyznawany za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski, w kolejnych latach medale otrzymali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Rzecznicy Praw Obywatelskich Andrzej Zoll i Janusz Kochanowski, aktorki Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, a także m.in. Irena Santor i inni.

W Teatrze im. J. Słowackiego nagrody odebrali także laureaci XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” 2018. Zdjęcia: Występ Teatru „Radwanek” ze spektaklem „Franek z Doliny słonca”, podczas 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” zorganizowanego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, fot: Jacek Bednarczyk, PAP

Galeria (8 zdjęć)
Medal Brata Alberta dla Pierwszej Damy i Kuby Błaszczykowskiego!
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze