EPA/MARTIN DIVISEK

Czechy: 1050 lat diecezji praskiej

Z udziałem wielu gości z zagranicy, w tym kard. Rainera Marii Woelkiego z Kolonii, a także biskupów z Indii i Afryki oraz Białorusi odbyły się 22 kwietnia w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha uroczystości 1050. rocznicy diecezji praskiej. Wziął w nich udział także emerytowany metropolita praski kard. Domini Duka OP oraz biskupi Republiki Czeskiej.

Jak przypomniał obecny arcybiskup praski i prymas Czech abp Jan Graubner, przed 50 laty w okresie dyktatury komunistycznej reżim nie pozwolił na jakiekolwiek obchody. Obecne uroczystości są okazją do podziękowania Pan Bogu za to historyczne wydarzenie, które miało znaczenie nie tylko dla Kościoła, ale także dla czeskiej państwowości, będąc wyrazem suwerenności i znaczenia na arenie międzynarodowej. Dodał, że wydarzenie to sprzyjało pogłębieniu obecnego już wcześniej chrześcijaństwa i rozwój społeczeństwa.

>>> Czechy: liczba chrztów powróciła do stanu sprzed pandemii

Przypominając św. Wojciecha

Prymas Czech podkreślił znaczenie wiary dla kultury swej ojczyzny oraz rozwoju nauki, a także orędzia ewangelicznego dla budowy pokojowego i pojednanego społeczeństwa, troszczącego się o słabszych i chorych. Nawiązując do postaci św. Wojciecha przypomniał jego zmagania jako biskupa praskiego o świętowanie niedzieli, zniesienie targów niewolników, czy o nieuznawanie małżeństw między krewnymi.

„Jednak życie tych, którzy poważnie traktowali Ewangelię, oraz przykłady i wstawiennictwo naszych świętych z czasem pomogły przezwyciężyć problemy” – przypomniał hierarcha.

Metropolita praski zwrócił uwagę, że także dzisiaj Republika Czeska boryka się w wieloma problemami natury moralnej:

„Jakże często my dorośli myślimy tylko o sobie, a nie o dzieciach i młodzieży. Promujemy prawa dorosłych kosztem dzieci. Żyjemy z długu, który one będą musiały spłacić. Nie pozwoliliśmy, by wiele z nich się urodziło, a one będą cierpieć z powodu braku pracowników. Sprzyjaliśmy swobodzie rodziców w zakresie zmiany partnerów, a nie respektowaliśmy prawa dzieci do bezpieczeństwa, pewności i stabilności harmonijnego domu, do miłości ojca i matki. Wiemy, że jeśli chcemy wychować odnoszącego sukcesy sportowca lub muzyka, musimy intensywnie rozwijać jego talenty od najmłodszych lat, ale zaniedbaliśmy edukację męskiej lub żeńskiej tożsamości, tak że niektórzy nie wiedzą, kim są. Chcemy nawet zalegalizować niewolnicze wykorzystywanie kobiet do macierzyństwa zastępczego, i tak jak od dawna nie szanujemy prawa do życia nienarodzonych, tak też mamy zalegalizować zabijanie starych i chorych, ukryte pod tajemniczym słowem eutanazja. Choć jesteśmy małym krajem, to jesteśmy drugim na świecie producentem pornografii i nikogo nie obchodzi, jaki procent dzieci w wieku szkolnym ma z tego powodu zaburzony zdrowy rozwój” – stwierdził abp Graubner.

Spoglądając na przeszłość prymas Czech zauważył, że nawet najtrudniejsze kryzysy mają swoje rozwiązania. Zachęcił do podjęcia wspólnego dzieła odnowy w oparciu o relację z Jezusem Chrystusem. Wyraził uznanie dla licznie podejmowanych dzieł charytatywnych, będących znakami zdrowego życia chrześcijańskiego w archidiecezji praskiej. Nawiązując do zbliżającej się 80. rocznicy urodzin swego poprzednika, kard. Dominika Duki, abp Graubner podziękował mu za wszystko, co uczynił dla dobra Kościoła i społeczeństwa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze