Pielgrzymka osób z niepełnosprawnościami na Jasną Górę, fot. PAP/ Waldemar Deska

Częstochowa: 58. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę

W czwartek, 6 lipca, w dniu wspomnienia Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, na Jasnej Górze odbędzie się 58. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych. Mszę św. w Bazylice, o godz. 11.00 odprawi i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski.

58. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych odbędzie się w czwartek, 6 lipca, na Jasnej Górze. Tego dnia przypada wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Mszę św. w Bazylice, o godz. 11.00 odprawi, a także homilię wygłosi, abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski.

Wcześniej, od godz. 9.15, pielgrzymi odmówią różaniec, po nim nastąpi konferencja dla chorych oraz koncert kwartetu smyczkowego „Akademos”, którego muzyka wprowadza uczestników w liturgię i sprzyja refleksji przed Mszą św. O godz. 13.30 w Bazylice odprawione zostanie nabożeństwo drogi krzyżowej, a po jego zakończeniu, o godz.14.30, w Kaplicy Matki Bożej, odbędzie się nabożeństwo lourdzkie z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

>>> Kiedy odbędzie się 58. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych ona Jasną Górę?

Jak powiedział w rozmowie z PAP ks. Wojciech Bartoszek, Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych, zapytany o liczebność pielgrzymki: „Zwykle cała Bazylika jest zapełniona, a więc to jest między 1000 a 2000 osób. Nie zapraszam imiennie osób z władz państwowych czy samorządowych, wszystkie osoby są zaproszone”.

Transmisja telewizyjna

Telewizyjna transmisja będzie „poszerzeniem” wspólnoty. – „Ci, który kiedyś już uczestniczyli w pielgrzymce, będą mogli ponownie się z nami połączyć” – zaznaczył ks. Bartoszek. Apostolstwo Chorych wspomaga, w pierwszej kolejności, osoby bezpośrednio dotknięte chorobami i cierpieniem, ale również ich rodziny. W momencie, kiedy pacjent dostaje niepomyślną diagnozę, pojawia się pytanie „dlaczego”. Ks. Bartoszek często dziękuje swoim duchowym podopiecznym za stawianie tego pytania Panu Bogu. – „Pielgrzymka powinna iść w tym kierunku, by szukać odpowiedzi na to pytanie w bezpośredniej relacji z Maryją” – podkreślił duszpasterz.

Fot. PAP/ Waldemar Deska

Data pielgrzymki nie jest przypadkowa, uczestnicy modlą się o łaskę zdrowia duszy i ciała, ale także szukają sensu tego trudnego doświadczenia w ich życiu. – „Myślę, że wiele osób otrzymuje odpowiedzi na swoje pytania w tej osobistej relacji z Panem Bogiem” – dodał Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych.

Apostolstwo Chorych to także świadectwo osób cierpiących. -„Słyszałem wyznania ludzi przebywających w szpitalach covidowych, którzy czas leczenia szpitalnego odkrywali jako swoiste rekolekcje” – nadmienił jeszcze ks. Bartoszek.

Jak przeżywać cierpienie?

Jak powiedział, nie można od nikogo wymagać takiego świadectwa i nie można narzucać, w jaki sposób przeżywać cierpienie. Najważniejszym jest trwać przy bliskiej osobie. Należy jednak robić to w sposób mądry. – „Potrzeba jest dużo miłości do osoby, która jest mi bliska, a która cierpi” – podkreślił kapłan. – „Mądrość w tej sytuacji polega także na angażowaniu szerszego grona osób w to cierpienie” – dodał. Opieka nie może spoczywać tylko na jednej osobie, potrzeba także innych, również kapelana, czy wolontariuszy, którzy pomogą rodzinie w tym towarzyszeniu”- powiedział ks. Bartoszek. Dodał, że członek rodziny, który opiekuje się chorym, musi też dać sobie czas na odpoczynek i dlatego warto, aby również inne osoby wchodziły w tę relację.

>>> Sakrament namaszczenia chorych czy ostatnie namaszczenie?

Apostolstwo Chorych założył ks. Jakub Willenborg w Holandii w 1925 roku. Jego celem jest pomoc chorym w „twórczym” przeżywaniu cierpienia. Żeby zostać jego członkiem należy spełnić 3 warunki: przyjąć cierpienie z poddaniem się woli Bożej, znosić je cierpliwie, po chrześcijańsku w zjednoczeniu z Jezusem oraz ofiarować je Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, Kościół, Ojczyznę i w intencji Ojca Świętego. Obecnie Apostolstwo Chorych działa w Polsce, we Włoszech i w Holandii. W naszym kraju liczy ponad 2,5 tys. członków.

Fot. PAP/ Waldemar Deska
Fot. PAP/ Waldemar Deska
Fot. PAP/ Waldemar Deska
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze