Fot. Domena publiczna

Częstochowa: czy będzie opłata od każdego pielgrzyma?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Częstochowscy radni mieli zająć się przygotowanym przez SLD projektem uchwały zakładającej wprowadzenie jednozłotowej opłaty od każdego przybywającego do miasta pielgrzyma. W wyniku głosowania projekt nie został jednak wprowadzony do porządku obrad czwartkowej sesji rady miasta.

Projekt uchwały, który w imieniu klubu radnych SLD złożył radny Sebastian Trzeszkowski, przewidywał podjęcie apelu do metropolity częstochowskiego o przekazywanie rekompensaty finansowej dla miasta za obsługę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego.

Na rekompensatę mieliby składać się pielgrzymi – każdy po złotówce. 20 proc. zebranej kwoty miałoby trafić na „poprawę infrastruktury turystycznej, na przykład poprzez zwiększenie liczby ogólnodostępnych toalet publicznych. Oprócz kwestii finansowych, powyższe propozycje są podyktowane zastrzeżeniami co do stanu czystości ciągów pieszo-jezdnych w obszarach pielgrzymek” – napisano w projekcie, którym ostatecznie nie zajęli się radni.

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kilkanaście niezwykłych sposobów na pielgrzymowanie na Jasną Górę

W przesłanej PAP informacji radny Trzeszkowski ocenił, że „po raz kolejny temat opłaty od pielgrzyma jest blokowany”. Zapowiedział, że inicjatorzy wprowadzenia opłaty nie poddadzą się i „tak tego tematu nie zostawią”. Przedstawiciel częstochowskiego SLD przypomniał, że w 2011 r. podobną opłatę bezskutecznie starał się wprowadzić ówczesny przewodniczący rady miasta, a obecnie europoseł Marek Balt (SLD).

Z danych biura prasowego Jasnej Góry wynika, że łącznie od 12 maja, czyli od początku sezonu pielgrzymkowego, do 26 sierpnia, we wszystkich rodzajach pielgrzymek (piesze, rowerowe, biegowe i inne) do częstochowskiego sanktuarium maryjnego przybyło łącznie 134 tys. osób, wobec 123,5 tys. w ubiegłym roku. Szacuje się, że w całym ubiegłym roku Jasną Górę odwiedziło w sumie blisko 4,3 mln pielgrzymów i turystów.

Zobacz także
Wasze komentarze