Czy duchy istnieją? Katolicka odpowiedź

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Czy duchy istnieją? A jeśli tak, to jak katolicy powinni o nich myśleć? Katolicki prolifer, dr Peter Kreeft, profesor filozofii na Uniwersytecie w Bostonie, zdecydowanie odpowiada „tak“ na pierwsze pytanie i wspaniale wyjaśnia drugą kwestię.

„Nawet bez naszego zaproszenia zmarli czasem objawiają się żywym” – przekonuje dr Kreeft. „Jest ogrom dowodów na działanie »duchów« we wszystkich kulturach”. Najważniejszym, co katolicy powinni o nich wiedzieć jest to, że nie powinni próbować nawiązywać z nimi kontaktu i komunikować się z nimi. Każde uczestnictwo w obrzędach okultustycznych albo spirytystycznych jest grzeszne. „Tracimy grunt pod nogami” – wyjaśnia dr Kreeft i dodaje, że istnieje wtedy „niebezpieczeństwo oszukania przez złe duchy”. Właśnie dlatego mając kontakt z rzeczywistością duchową powinniśmy kurczowo trzymać się Boga, jego objawienia i Kościoła.

Ale jak istnienie duchów pasuje do naszej wiary? Dr Kreeft mówi o trzech rodzajach duchów, a każdy z nich przynależy do jednego z miejsc, do których udajemy się po śmierci:

Duchy z piekła
„To złośliwe i zwodnicze duchy” – wyjaśnia dr Kreeft, „a ponieważ umieją człowieka oszukiwać, trudno rozpoznać, że są złośliwe. To one najczęściej odpowiadają w czasie seansów spirytystycznych, właśnie te pochodzące z piekła. Nawet szansa takiego zdarzenia powinna odstraszyć od jakichkolwiek pokus nekromancji”.

Duchy z czyśćca
To „najbardziej znany rodzaj duchów: te smutne i delikatne” – mówi dr Kreef. „Wydają się załatwiać niedokończone ziemskie sprawy i cierpieć oczyszczające męczarnie, dopóki nie zostaną uwolnione od ziemskich spraw. Wydaje się, że mogą to być te duchy, które ledwo dotarły do czyśćca i które potrzebują jeszcze wielu bolesnych lekcji dotyczących swojego życia na ziemi”.

Duchy z nieba
Na koniec „są jasne, szczęśliwe duchy zmarłych przyjaciół, rodziny, szczególnie współmałżonków, które zjawiają się niezaproszone nie z naszej, ale z Bożej woli, z przesłaniem nadziei i miłości. Wydaje się, że pochodzą z nieba. W przeciwieństwie do duchów z czyśćca, które wracają ze względu na siebie, duchy z nieba wracają dla nas, żeby powiedzieć nam, że wszystko jest w porządku”.

Źródło: ChurchPop
Tłumaczenie: ab

Czy duchy istnieją? Katolicka odpowiedź
4.7 (77.5%) 8 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze