Czy Góra Oliwna potrzebuje dodatkowej ochrony? Adwokat jerozolimski odpowiada
Izraelskie próby ogłoszenia, że teren Góry Oliwnej w Jerozolimie jest parkiem narodowym, są częścią większego planu dla Jerozolimy. Zwrócił na to uwagę Daniel Seidemann, prawnik specjalizujący się w sporach terytorialnych we wschodniej Jerozolimie.
W wywiadzie dla francuskojęzycznego magazynu franciszkańskiego „Terre Sainte Magazine” (lipiec/sierpień) Seidemann powiedział, że zapowiedziane w lutym upaństwowienie Góry Oliwnej ma na celu „otoczenie Starego Miasta Jerozolimy i narzucenie mu wyłącznie żydowskiej obecności i historii”. Fragmenty wywiadu zostały z wyprzedzeniem opublikowane w Internecie 12 lipca.
>>> Misyjni studenci dla Domu Pokoju w Jerozolimie
Góra Oliwna nie potrzebuje dodatkowej ochrony, ponieważ jest już „jednym z najlepiej utrzymanych” miejsc, którym opiekują się mieszkające tam wspólnoty religijne – uważa założyciel organizacji Terrestrial Jerusalem (Ziemskie Jeruzalem). Organizacja ta opowiada się za rozwiązaniem kwestii jerozolimskiej zgodnie z proponowaną zasadą dwóch państw. Oficjalny argument dla utworzenia parku narodowego jest według Seidemanna niesłuszny.
Zdaniem prawnika, plan parku narodowego jest częścią „wyraźnego programu wymyślonego i wdrożonego w ostatnich latach przez religijne żydowskie stowarzyszenia osadników”. Dzieje się to kosztem obecności i dziedzictwa chrześcijańskiego i muzułmańskiego, na które w „tej narracji” nie ma miejsca. Jednocześnie Seidemann uważa, że fałszywe są twierdzenia władz parku narodowego, iż prawa właścicieli nie zostaną w żaden sposób naruszone przez utworzenie parku narodowego.
Jerozolimski aktywista zakwestionował też lutowe wypowiedzi zarządu parku, że projekt nie będzie realizowany bez dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym z organami religijnymi. Początkowo zaplanowane na marzec przesłuchanie w sprawie zatwierdzenia kontrowersyjnego projektu zostało „niestety odłożone”. „Tak więc wbrew oficjalnym twierdzeniom władz parków narodowych, projekt posuwa się naprzód” – powiedział Seidemann.
>>> Betlejem: Dom Pokoju, który jednoczy [ZWIASTUN]
Trzech zwierzchników kościelnych w Jerozolimie, w tym kustosz franciszkanów o. Francesco Patton, wezwało izraelską minister środowiska Tamar Zandberg, aby przekonała władze parku do porzucenia planów. „W ostatnich latach nie można się oprzeć wrażeniu, że różne podmioty próbują zminimalizować, by nie powiedzieć wyeliminować, wszystkie nieżydowskie cechy Świętego Miasta, próbując zmienić status quo na tej świętej górze” – napisali w liście z 18 lutego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |