Fot. YouTube/KAI

Czy Jan Paweł II powinien zostać doktorem Kościoła? [KOMENTARZ]

– Przez dwadzieścia wieków, płciowość i seksualność była podporządkowana przede wszystkim prokreacji. Jan Paweł II mówi o ludzkiej seksualności, wnosząc nowy wymiar. To epokowe osiągnięcie, wzbogacenie nauczenia i myśli teologicznej Kościoła. Między innymi ono przemawia za tym, aby został Doktorem Kościoła – uważa red. Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

W październiku ubiegłego roku przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wysunął prośbę do papieża Franciszka o mianowanie św. Jana Pawła II Doktorem Kościoła. Tytuł Doktora Kościoła został do tej pory przyznany jedynie trzydziestu sześciu osobom. O jego ważności i związku z nauczaniem Papieża Polaka nt. seksualności mówi prezes KAI.

>>> Papież Franciszek o aktualności nauczania Jana Pawła II

– O tym, czy ktoś zostanie Doktorem Kościoła decydują trzy kryteria – mówi red. Marcin Przeciszewski. – Są to świętość, wzbogacenie nauczenia i myśli teologicznej Kościoła oraz takie świadectwo, które bardzo wzbogaca Kościół, niejako „popycha go do przodu” w swojej epoce.

>>> Rzecznik KEP w Rzymie prosi o modlitwę, by św. Jan Paweł II został doktorem Kościoła

Pierwsze kryterium zostało spełnione, kiedy Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze. Tym aktem Kościół potwierdził świętość jego życia.

Drugie kryterium, czyli wzbogacenie nauczenia i myśli teologicznej Kościoła, wiąże się z papieskim nauczaniem o rodzinie. W katechezach środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jan Paweł II mówi o ludzkiej seksualności, wznosząc nowy wymiar. – Dotąd przez dwadzieścia wieków, płciowość i seksualność była traktowana jako bardzo pozytywny element natury ludzkiej, ale podporządkowany przede wszystkim prokreacji – zauważa red. Marcin Przeciszewski. – Jan Paweł II mówi bardzo wiele o seksie jako języku miłości, czyli elemencie budowania wspólnoty sakramentalnej. Papież naucza, że to niezbędny element sakramentalnego związku dwojga kochających się ludzi – dodaje prezes KAI. Geoge Weigel, znany biograf Jana Pawła II, stwierdza, że taki sposób mówienia o seksualności jest epokowym osiągnięciem Papieża Polaka.

Jan Paweł II wzbogacił też nauczanie społeczne Kościoła o element antropologiczny. Od ogłoszenia encykliki Rerum Novarum Leona XIII nauczanie społeczne Kościoła skoncentrowane było na sprawiedliwości społecznej. – Jan Paweł II idzie znacznie głębiej, tzn. mówi o człowieku – zauważa red. Marcin Przeciszewski. – Dla papieża, zgodnie z hasłem jego pierwszej encykliki (Redemptor Hominis), to człowiek jest drogą Kościoła – dodaje prezes KAI. Zgodnie z papieskim nauczaniem posługa Kościoła na świecie polega właśnie na służbie człowiekowi, obronie jego godności i praw. – To jest bardzo znaczący historyczny wkład w nauczanie społeczne Kościoła, bo miało to wpływ na upadek komunizmu. Masy ludzkie poczuły się wyzwolone w dużej mierze właśnie dzięki nauczaniu Jana Pawła II – zwraca uwagę Marcin Przeciszewski.

>>> Beatyfikacja rodziców Jana Pawła II. Czy proces ruszy w 100-lecie jego narodzin?

Trzecim kryterium decydującym o nadaniu tytułu Doktora Kościoła jest wzbogacenie posłannictwa, misji Kościoła we współczesnym świecie. Jan Paweł II nadał nowy dynamizm misji głoszenia Dobrej Nowiny. – Kościół pod przewodnictwem Jana Pawła II jest Kościołem ortodoksyjnym, ale jednocześnie bardzo otwartym, poszukującym ludzi – mówi red. Marcin Przeciszewski. Papież Polak jest człowiekiem, który prowadzi rozliczne dialogi – ekumeniczne, międzyreligijne oraz dialog z myślą współczesną. – Jeżeli zabraknie tego ostatniego rodzaju dialogu, Kościół będzie się od świata oddalać. Świadectwo Jana Pawła II sytuuje Kościół w centrum tego świata, w którym żyjemy – podsumowuje prezes KAI.

Za pośrednictwem portalu ekai.pl prowadzona jest zbiórka podpisów polskich duchowych, którzy popierają inicjatywę ogłoszenia św. Jana Pawła II Doktorem Kościoła.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze