Czy misje są dla młodych?

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jakie emocje towarzyszą decyzji o wyjeździe na misje, jakie są motywacje młodych ludzi chcących wyjechać na misje, z jakimi trudnościami przyjdzie im się mierzyć – to tylko niektóre z tematów podejmowanych na spotkaniu Młodzieżowych Wolontariatów Misyjnych zorganizowanym w Katowicach.

Spotkanie odbyło się w piątkowy wieczór w przeddzień IV Kongresu Misyjnego Archidiecezji Katowickiej na Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tematem przewodnim było pytanie: „Czy misje są też dla młodych?”

Fot. archidiecezja.katowice.pl

Spotkanie rozpoczął Metropolita katowicki Arcybiskup Wiktor Skworc. Powitał on młodych zebranych w auli podziękował on młodym za to że chcą i angażują się w posługę misyjną. Podziękował młodym którzy poświęcają dużo czasu, nieraz całe wakacje by wyjechać na doświadczenie misyjne. Arcybiskup stwierdził że On zna odpowiedź na temat spotkania. Misje są tylko i wyłącznie dla młodych – ale nie miał na myśli wieku uczestników ale miał na myśli młodość którą wyznacza Duch. Powiedział także że według niego młodzi najbardziej pomagają misjom. Stwierdził także że na misjach widać wielkie działanie Ducha Świętego. Na spotkaniu głos zabrał także ks. Prof. Dr hab. Jan Górski. Mówił o tym czym w ogóle jest wolontariat misyjny. Stwierdził że na początku na taki wolontariat, zaangażowanie misyjne patrzono sceptycznie a teraz jest już inaczej. 

W czasie spotkania głos zabrał również wikariusz biskupi do spraw misji archidiecezji katowickiej Ksiądz Grzegorz Wita, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary – Ks. Maciej Będziński a także przedstawiciele Salwatoriańskiego Wolontariatu Misyjnego, Komboniańskiego Wolontariatu Misyjnego Tucum, Werbistowskiego Wolontariatu Misyjnego Apollos, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i Oblackiego Wolontariatu Misyjnego NINIWA. 

Fot. archidiecezja.katowice.pl

Następnie miał miejsce panel dyskusyjny w czasie którego młodzi dzielili się swoim doświadczeniem pracy w wolontariacie oraz wyjazdów na doświadczenie misyjne. 

Biorąc udział w spotkaniu mogę stwierdzić że każdy wolontariat to inna rzeczywistość, są różne motywacje wyjazdu młodych na doświadczenie misyjne. Niektórzy wyjeżdżają na parę tygodnia a inni na pół roku a nawet rok.  Motywacją wyjazdu nie może być chęć odpoczynku, przeżycia przygody, chłopacy stwierdzili że dziewczyny ich nie doceniły w kraju to na misjach znajdą żonę. Wolontariat nie powinien być  ucieczką przed zranioną miłością, sytuacją w domu, tym co się dzieje tutaj – często tak jest. Często w motywacjach pojawia się chęć zmiany kraju.

Uczestnicy zwracali uwagę na formację. Bardzo ważna jest ona dla wolontariuszy. Ważna jest formacja wiedzy, duchowa i przede wszystkim przygotowanie pod miejsca gdzie się jedzie. Wolontariusze powinni poznać sens wolontariatu i mieć motywacje. Młodzi nie widzą problemu w kwestiach finansowych. Mają przekonanie że jeśli Bóg chce żeby jechali to pojadą. 

Wyjazdy misyjne bardzo zmieniają młodego człowieka. One są dziełem Ducha Świętego. Często po powrocie do Polski młodzi potrafią bardziej docenić to co tu mają niż przed wyjazdem. Nieraz wyjazd na doświadczenie misyjne jest czasem „rekolekcji” dla młodych – oni dają cząstkę siebie a nieraz otrzymują ogrom więcej. 

Moim zdaniem spotkanie Młodzieżowych Wolontariatów Misyjnych było bardzo udane i budujące – buduje to że tak wiele młodych osób chce się w to dzieło zaangażować chodź nieraz nie mają w tym poparcia wśród rodziny czy najbliższych. Takie spotkania są potrzebne wtedy możemy się podzielić tym co dzieje się „u nas” ale też możemy poznać co możemy zmienić a co zrobić nowego.

Karina Brylok
Wolontariuszka Oblackiego Wolontariatu Misyjnego NINIWA
Czy misje są dla młodych?
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze