Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?
Czasami wiele rzeczy wykonujemy automatycznie i nie zastanawiamy się nad tym, czy należą one do czynności liturgicznych, czy też wykonujemy je tylko dlatego, że ktoś inny to zrobił, ale tak naprawdę nie wiemy po co i dlaczego. Właśnie tak bywa z przeżegnaniem się wodą święconą przy wyjściu z Kościoła.
Woda święcona jest sakramentalium. To znaczy, że nie jest sakramentem, ale jest świętym znakiem, przez który na podobieństwo sakramentów są oznaczone i otrzymywane ze wstawiennictwa Kościoła skutki, zwłaszcza duchowe. Kto je przyjmuje z wiarą, dostępuje ich zbawiennych skutków (KPK kan. 1166).
>>> Mistyk przyszłości, czyli o duchowości dnia codziennego
Zanurzenie w chrzest
Jedynie przeżegnanie się wodą święconą z wiarą pomaga w życiu duchowym. To na początku mszy świętej ma jednak szczególne znaczenie. Każde użycie wody święconej przypomina nam o chrzcie. Ale wchodząc na Eucharystię w sposób bardzo realny i wyraźny wchodzimy w Tajemnicę Paschy, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Znak krzyża wykonywany palcami wcześniej zanurzonymi w wodzie święconej w sposób szczególny przypomina, że to przez wydarzenie chrztu możemy uczestniczyć w pełni w Eucharystii. Chrzest otworzył nam drogę do sakramentów. Zwłaszcza do Eucharystii, która jest szczytem i źródłem naszego życia duchowego.
>>> Woda święcona. Krótki przewodnik
Pokuta
Po pierwsze więc chrzest przypomina nam, że zanurzamy się w największe wydarzenie w historii świata. A po drugie sięgnięcie do kropielnicy i pokropienie wodą święconą ma także charakter pokutny. Oznacza to, że wyraża pragnienie, by oczyścić się z grzechów i zjednoczyć z Bogiem i Kościołem. A ponieważ przeżegnanie się wodą święcona ma charakter pokutny, to Kościół wiąże z tym gestem odpust cząstkowy. Nie działa to jednak w sposób automatyczny, ale tylko wówczas, gdy wykonujemy go w sposób świadomy i z wiarą.
Na końcu mszy
Podobnie ważne jest podczas przeżegnania się przy wychodzeniu z kościoła. Jeśli uświadomimy sobie, że od chrztu jesteśmy powołani do tego, by iść i dzielić się wiarą, słowem Bożym i radością zbawienia z innymi, wtedy gest i użycie wody święconej ma jak najbardziej uzasadnione znaczenie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |