Czy to nowa Justyna Kowalczyk?

Monika Skinder zdobyła srebrny medal w sprincie techniką klasyczną podczas rozgrywanych w Lahti mistrzostw świata juniorów. Poprzedni medal dla Polski w biegach narciarskich w tej kategorii wiekowej był w 2003 roku dziełem Justyny Kowalczyk.

Skinder, która w eliminacjach osiągnęła szósty rezultat, w finale musiała uznać wyższość jedynie Kristine Stavaas Skistad. Norweżka była szybsza o 0,63 s. Trzecie miejsca zajęła Finka Anita Korva – 0,71 s straty. 17-letnia Polka 12 stycznia zdobyła swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata. W sprincie techniką dowolną w Dreźnie zajęła 20. miejsce.

Od blisko roku trenerem kobiecej kadry jest Aleksander Wierietielny – były szkoleniowiec Kowalczyk, która teraz jest jego asystentką. Dwukrotna mistrzyni olimpijska swoją wielką karierę również zaczęła od srebrnego medalu mistrzostw świata juniorów. 16 lat temu druga była w szwedzkiej miejscowości Solleftea.

W ćwierćfinałach odpadły Izabela Marcisz, Weronika Kaleta i Eliza Rucka. Natomiast w rywalizacji chłopców Dawid Damian, Wiktor Czaja i Michał Boreczek przepadli w eliminacjach.