fot. Matias North/unsplash

Czytanie zmienia mózg i obniża poziom stresu o prawie 70%

Czytanie to nie tylko przyjemna forma odpoczynku. To także trening dla naszego mózgu, ukojenie dla układu nerwowego i szansa na przeżywanie „alternatywnego życia”.

Nie ma lepszego sposobu na zadbanie o swój mózg niż wzięcie do ręki interesującej nas książki. Badania pokazują, że czytanie ma rewelacyjny wpływ nie tylko na nasz mózg, ale cały organizm. Wciągająca lektura obniża stres aż o 68%. Ponadto rozwija nas w sferze intelektualnej i emocjonalnej.

Alternatywne życia

Czytając, nasze mózgi działają tak, jakbyśmy to my byli częścią czytanej historii. To zasługa neuronów lustrzanych. Za ich pomocą nasz mózg odczuwa sytuacje i doświadczenia, w których uczestniczą bohaterowie czytanych przez nas powieści. Pochłaniając kolejne lektury, nabywamy zatem kompetencji z sytuacji, w których w sposób rzeczywisty nie uczestniczyliśmy. To rodzaj pośredniego doświadczania życia. Alternatywnego życia. Bo przecież, czytając kryminał, przeżywamy na swój sposób losy głównego bohatera, który jest na przykład prokuratorem bądź komisarzem. Można śmiało powiedzieć, że dzięki czytaniu mamy szansę realizowania naszych marzeń z dzieciństwa o zostaniu astronautą, policjantem czy… kimkolwiek tylko zapragniemy. Książka to alternatywny wszechświat stworzony przez autora, do którego możemy się dostać i go na swój sposób przeżywać.

fot. Devon Divine

Reakcja na stres

Badania pokazują także, że czytanie uczy nas reakcji na stres. Nasz mózg w bardzo podobny sposób uczy się zarówno naszych realnych doświadczeń, jak i tych przeczytanych. Bezpośrednie uczestniczenie bywa ryzykowne, trudne i stresująca, a pośrednie, przez czytanie, jest równie skuteczne. Przygotowuje nas w pewien sposób do konfrontowania się z trudnymi sytuacjami w świecie realnym. Dodatkowo przyjemność z czytania obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, nawet o 70%. Nie ma chyba lepszego sposobu na relaks niż sięgnięcie po interesującą nas książkę.

Czytanie dla zdrowia

Czytanie to trening emocji i naszych zdolności poznawczych, ale także bardzo dobry sposób na zminimalizowanie ryzyka demencji. Ryzyko zachorowania na alzheimera jest o połowę mniejsze u osób, które czytają, niż u tych, które tego nie robią. Książka na każdym etapie naszego życia mocno stymuluje pracę mózgu i zachowuje nasz organizm w lepszej kondycji. Więcej o pozytywnym wpływie czytania na nasz mózg mówił Tomasz Rożek w swoim kanale Nauka. To lubię.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze