Zdjęcie: Gwałtowne protesty antyrządowe trwają w Wenezueli od początku kwietnia, fot. CRISTIAN HERNANDEZ, PAP/EPA

Delegacja z Wenezueli z wizytą w Watykanie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wysłannicy lidera opozycji w Wenezueli Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, złożyli w poniedziałek wizytę w Watykanie. O rozmowach tych poinformował dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti.

W oświadczeniu dla dziennikarzy rzecznik Watykanu ogłosił, że delegacja z Wenezueli została przyjęta w Sekretariacie Stanu. „Ponownie zapewniono o bliskości Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej z narodem wenezuelskim, zwłaszcza z tymi, którzy cierpią. Ponadto podkreślono głęboką troskę o to, aby pilnie znalezione zostało sprawiedliwe i pokojowe rozwiązanie, aby przezwyciężyć kryzys, przy poszanowaniu praw człowieka i dążeniu do dobra wszystkich mieszkańców kraju, oraz uniknąć przelewu krwi” – oświadczył Gisotti.

Wysłannicy lidera opozycji w Wenezueli Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, złożyli w poniedziałek wizytę w Watykanie.

Zdjęcie: Watykan, fot. pixabay

Prośba do papieża

Wcześniej Guaido powiedział w jednym z wywiadów, że prosi papieża Franciszka o pomoc w rozwiązaniu kryzysu w jego kraju. W rozmowie z dziennikarzami na początku lutego papież nie wykluczył mediacji Watykanu, jeśli poproszą o to obie strony i gdy zostaną wyczerpane inne możliwości. Nieoficjalnie podawano, że w delegacji reprezentującej Guaido są szef komisji spraw zagranicznych parlamentu Wenezueli Francisco Sucre, a także przedstawiciel do spraw pomocy humanitarnej Rodrigo Diamanti.

Delegacja Wenezueli z wizytą u papieża Franciszka

Zdjęcie: Juan Guaido, lider opozycji i tymczasowy prezydent Wenezueli, fot. EPA/Miguel Gutiérrez

Pozytywna neutralność

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, były nuncjusz apostolski w Wenezueli, powiedział włoskiej stacji telewizyjnej Tv2000, że stanowisko Stolicy Apostolskiej wobec kryzysu w Caracas to „pozytywna neutralność”. „To postawa kogoś, kto chce być ponad dwiema stronami, by przezwyciężyć konflikt” – dodał. Wenezuelska delegacja ma spotkać się też z wicepremierem Włoch, szefem MSW Matteo Salvinim.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze