fot. cathopic

Diecezje, w których niedługo prawdopodobnie zmieni się biskup [MAPA]

75. rok życia to dla biskupów Kościoła rzymskokatolickiego wiek emerytalny. Do końca 2022 r., w Polsce ten szacowny wiek osiągnie pięciu biskupów. Poniżej mapa kraju z zaznaczonymi diecezjami, w których najprawdopodobniej nastąpi zmiana w najbliższym czasie zmiana ordynariusza.

Oczywiście osiągnięcie 75 lat to nie jedyny powód przejścia w swoisty stan spoczynku. Biskup może przejść na emeryturę wcześniej – gdy na przykład zdrowie duchownego nie pozwala na wykonywanie urzędu lub istnieje inna przeszkoda. Na ich miejsce mianowani są następcy. O nominacjach decyduje papież, oczywiście po zasięgnięciu opinii wśród miejscowego duchowieństwa. Tak, jak emerytura może być wcześniejsza, tak też sprawowanie urzędu można przedłużyć. Po ukończeniu 75 lat życia biskup oddaje się bowiem do dyspozycji biskupa Rzymu, a ten może przedłużyć jego posługę, gdy istnieje ku temu ważna przyczyna.

fot. misyjne.pl

W tym roku: Gdańsk i Włocławek

W Polsce wiek emerytalny już niedługo – bo 13 sierpnia – osiągnie metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Duchowny urodził się 13 sierpnia 1945 r. To doktor prawa kanonicznego. Zanim rozpoczął posługę w Gdańsku, był biskupem polowym Wojska Polskiego (w latach 1991–2004), a przez następne 4 lata biskupem warszawsko-praskim. W Gdańsku od 2008 r. W Episkopacie abp Głódź odpowiadał m.in za Radę ds. Środków Społecznego Przekaz. Był też delegatem ds. opieki duszpasterskiej nad harcerstwem polskim.

Abp Sławoj Leszek Głódź, fot. PAP/D. Kulaszewicz


Następnym biskupem diecezjalnym, który osiągnie wiek emerytalny, będzie biskup Wiesław Mering z Włocławka. Urodził się 10 grudnia 1945 r. Jest doktorem nauk humanistycznych, w latach 1992-2003 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Biskupem diecezjalnym włocławskim jest od 2003 r. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski w 2005 został członkiem Rady ds. Dialogu Religijnego, w ramach której objął funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi, a w 2006 przewodniczącym Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

Bp Wiesław Mering przewodniczy modlitwie w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Rok 2021: diecezja radomska i legnicka

Przyszły rok najprawdopodobniej przyniesie zmianę również w diecezji radomskiej. 4 stycznia 2021 roku wiek emerytalny osiągnie biskup Henryk Tomasik. Wcześniej, przez wiele lat, był biskupem pomocniczym w diecezji siedleckiej. W swojej posłudze przez wiele lat zajmował się młodzieżą. Był duszpasterzem akademickim. Był też członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Bp Henryk Tomasik, fot. Przemysław Goławski, golawski.net


2 lipca 1946 roku urodził się biskup Zbigniew Kiernikowski. To oznacza, że w przyszłym roku właśnie tego dnia biskup diecezjalny legnicki osiągnie wiek emerytalny. Bp Kiernikowski pochodzi z Wielkopolski, przez 12 lat był biskupem diecezjalnym siedleckim. Posługę w Legnicy pełni od 2014 r. Jest profesorem nauk teologicznych. Pracował w Rzymie. W 1987 r. został rektorem Papieskiego Instytutu Polskiego a w latach 1987–2002 prowadził wykłady z teologii biblijnej i misjologii na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana.

Bp Zbigniew Kiernikowski, fot. PAP/Maciej Kulczyński

Zmiana w Gliwicach

18 grudnia 2022 roku, wiek emerytalny osiągnie biskup Jan Kopiec, ordynariusz diecezjalny gliwicki. W Gliwicach od 2012 r., wcześniej w Opolu jako biskup pomocniczy. W działalności naukowej zajmował się szczególnie zagadnieniami dziejów diecezji wrocławskiej po soborze trydenckim, Kościoła na Śląsku Opolskim i nuncjatury apostolskiej w Polsce (przede wszystkim w początkach XVIII w.).

Bp Jan Kopiec, fot. BP KEP


Choć katoliccy biskupi seniorzy nie posiadają władzy kanonicznej (przestają być dla księży w diecezji przełożonymi), nadal mogą wykonywać czynności pontyfikalne, czyli np. udzielać sakramentu bierzmowania lub święceń kapłańskich. W niektórych krajach biskupi seniorzy bywają też powoływani na administratorów apostolskich wakujących przez dłuższy czas diecezji, dopuszcza się też ich pracę w organach konferencji episkopatu

Biskup senior będący kardynałem zachowuje pełnię praw i przywilejów kardynalskich do ukończenia 80 roku życia, po czym traci prawo udziału w konklawe, lecz nadal może brać udział we wszelkich innych formach spotkań kolegium kardynalskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze