fot. unsplash

Dlaczego Bóg nas połączył, skoro nam nie wyszło?

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Właśnie pod takim tytułem jakiś czas temu ukazało się wideo nagrane przez o. Adama Szustaka OP. Wideo, które nie jest skierowane tylko do młodych osób, przeżywających właśnie pierwsze miłości i rozczarowania. Wręcz przeciwnie – dzięki niemu również starsi mogą zrozumieć sens swoich niektórych relacji. 

Są związki, które mimo wszelkich kłótni przetrwają wszystko i z czasem staną się małżeństwem. Są jednak też takie, które trwają kilka miesięcy, nierzadko też lat i się rozpadają. Czasami ze względu na jakieś wydarzenie, czasami nawet bez powodu. I najczęściej właśnie w tym momencie osoby wierzące zadają sobie to pytanie: „Po co Bóg nas połączył, skoro nam nie wyszło?”. 

fot. unsplash

Spotkanie to nie przypadek? 

Często pytanie to jest pełne wyrzutu. Sama to przeżywałam i wiem, jakie to uczucie, gdy po kilku latach związku człowiek zastanawia się, po co właściwie poznał tę drugą osobę. I dlaczego w ogóle Bóg chciał, żebyśmy spotkali się na swojej drodze. Jak mówi jednak ojciec Adam, to jest bardzo ciekawe, że ludzie postrzegają działanie Pana Boga poprzez różne znaki. 

>>> Czy bierzmowanie jest potrzebne do zawarcia ślubu kościelnego?

W rzeczywistości to wszystko wygląda zupełnie inaczej. Bóg bowiem nie karze komuś w związku być razem, nie łączy dróg tych dwóch osób, by się poznały, nie planuje tego. Stwarza tylko pewną propozycję, daje ludziom okazję i co oni z tym zrobią, zależy już tylko od nich.  

fot. unsplash

Spychologia 

Mimo wszystko jest bardzo możliwe, że Bóg chciałby, żeby konkretne osoby stworzyły ze sobą związek. Ale jak się on rozwinie, to już zależy tylko od partnerów. Bóg tego za nich nie zrobi. Może jedynie pomóc. W takiej sytuacji ludzie mają jednak tendencję do spychologii, czyli spychają na Boga to, co sami powinni zrobić. Zamiast rozmowy w związku, zamiast zawalczenia o drugą osobę, modlą się o to, by to Bóg się tym zajął.   

>>> Czy katolik może spotykać się z osobą niewierzącą? Czy to ma sens?

Najważniejszy pierwszy krok 

Tak śpiewała Anna Jantar. Jednak należy pamiętać, że owszem, pierwszy krok do tego, by relacja mogła się w ogóle zacząć jest ważny. Ale ważne są też te kolejne kroki, które ludzie powinni wykonać sami, by związek był szczęśliwy. 

A jeśli te kroki nie przyniosą żadnego efektu lub jeśli wydarzyło się coś, przez co zdecydowałeś lub zdecydowałaś się zakończyć związek i właśnie stajesz przed pytaniem zadanym w tytule, to warto nie zapominać, że wszystko w życiu dzieje się po coś i wszystko ma swój sens. I nawet jeśli teraz wam nie wyszło, to nie wściekaj się, że to był zmarnowany czas. Z każdej relacji człowiek coś wynosi i lepiej poznaje siebie. Dzięki temu też już wie, czego w związku oczekuje od partnera, jaki ma język miłości lub co w relacji z kimś, kogo się kocha, jest dla niego najważniejsze.  

Zobacz także
Wasze komentarze