Fot. Yt/screen//Tomasz Samołyk

Dlaczego wierzący boją się terapii? – znany youtuber rozmawia z prof. Bogdanem de Barbaro 

– Psychoterapeuta nie usuwa problemów duchowych. Podobnie zakonnik nie mówi “przy pomocy listów św. Pawła wszystko sobie wyjaśnimy” – mówi prof. Bogdan de Barbaro. “A przecież wielu ludzi odkrywa, że dzięki psychoterapii udało im się do Boga zbliżyć” – dodaje Tomasz Samołyk. 

Profesor Bogadan de Barbaro jest polskim lekarzem psychiatrą i terapeutą, profesorem nauk medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i autorem publikacji “Po co światu psychoterapia?”. W rozmowie z Tomaszem Samołykiem profesor opowiada jak odnaleźć siebie w chaosie dzisiejszego świata i dlaczego katolicy nie powinni się bać się rozmowy z psychoterapeutą. 

>>> Psychoterapia pomogła mi zrzucić z ramion olbrzymi ciężar [PODKAST]

Zamazane lustro

Depresja może być przeszkodą w relacji z Bogiem – taką tezę podczas rozmowy postawił Tomasz Samołyk, który otwarcie mówi, że sam z terapii korzysta. “Przeżywanie relacji z Bogiem w depresji jest zupełnie inne – doświadczenie tej choroby potrafi zasłonić Boga i stworzyć takie zamazane lustro” – powiedział youtuber. Panowie podczas rozmowy zwrócili również uwagę na fakt, że pewne terminy z zakresu nomenklatury religijnej i terapeutycznej wzajemnie się przenikają, jak np. skrupulanckie sumienie, które odpowiada zespołowi anankastycznemu w psychoterapii. Profesor de Barbaro podkreślił również aspekt biologiczny depresji, która jako że jest chorobą, musi być leczona przy pomocy leku. “Bywają takie stany depresyjne, które są do usunięcia nie tylko Słowem Bożym lub psychoterapią, ale podaniem leku, który zapewni dostateczny poziom serotoniny na synapsie” – powiedział profesor.

Zaplątani w kodzie kulturowym

Czy zatem cały świat należy wysłać na psychoterapię? Obaj panowie zgodzili się z tym, że nie ma takiej konieczności, chociaż niewątpliwie terapia potrafi być ogromną wartością. Aby po nią sięgnąć potrzeba własnej decyzji, co jednak czasami okazuje się trudne, zwłaszcza w przypadku mężczyzn. “Taki mamy kod kulturowy, że facet to sobie ma radzić – a emocje to są takie «babskie sprawy». To znajduje swój wyraz: w środowisku terapeutów olbrzymia większość to są kobiety. Również grupę pacjentek głównie tworzą kobiety” – powiedział prof. Bogdan de Barbaro. 

>>> Konrad Żarczyński: z przestępcy stałem się ewangelizatorem. Tylko Bóg czyni takie cuda [ROZMOWA]

50 minut

W jaki sposób najlepiej zachęcić mężczyzn, ale nie tylko, do skorzystania z psychoterapii? Na pewno potrzeba w tej kwestii dużo odpowiedzialności i delikatności. Jednym ze swoich sposobów podzielił się profesor de Barbaro. – Ja bym powiedział tak: “zrób to dla mnie. Poświęć 50 minut swojego życia na rozmowę z profesjonalistą i sobie sprawdzisz, czy taka rozmowa nie przyda ci się po to, żebyś nie cierpiał i żeby twoi bliscy nie cierpieli” – powiedział profesor.  

Nie ma złego momentu na to, by skorzystać z pomocy psychoterapeuty, nawet dla samego doświadczenia czegoś nowego. Może warto się odważyć? Może warto polecić komuś, kto tego potrzebuje, chociaż może sam nie do końca zdaje sobie z tego sprawę?

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze